İnterneten Evrak Gönderip Alabileceğiniz SendGB Nasıl Kullan

0 71

Konutta çalışma periyoduyla birlikte iş maksatlı birçok belgenizi çalışma arkadaşlarınızla paylaşmak istiyor olabilirsiniz ya da internet üzerinden iş yapıyor ve çalıştığınız partnerlerinize evrak transferi yapmanız gerekiyor olabilir. Son yıllarda en çok kullanılan web araçlarından biri bildiğiniz üzere WeTransfer’di. Lakin WeTransfer’in fiyatsız sürümünde 2GB’a kadar sınırlama getirmesinden ötürü piyasanın yeni yıldızı SendGB oldu.

Estonya merkezli bir yazılım firmasının eseri olan SendGB pandemi periyodunda 5 GB’a kadar hakikaten hayat kurtaran cinsten bir yardımcı olarak hayatımıza girdi. SendGB’nin web tabanlı bir servis olmasından kaynaklı her yerden kullanılabilir olması çok büyük bir avantaj sunuyor. Gelin bir arada bu yazılımı bir arada inceleyelim.

SendGB nedir?

Makalemizin başında belirttiğimiz üzere SendGB, WeTransfer gibisi bir evrak transfer yazılımıdır. Büyük belge transferi sağlayan ve 13 lisanda dayanak sunan SendGB’yle dünyanın her yerine anında evrak gönderimi yapabilirsiniz. Bununla bir arada dilerseniz belgelerinizi SendGB’ye yükleyip yalnızca indirme linki de oluşturabilirsiniz.

SendGB’nin evrak saklama mühleti, evrak büyüklüğü 250 MB’dan azsa 90 gündür yani ortalama 3 ay boyunca isterseniz belgelerinizi saklayabilir, şayet evrak büyüklüğünüz 250 MB’dan büyükse 7 gün boyunca sisteminde evraklarınızı saklayabilir. 5 GB’a kadar 500 adede kadar belge gönderebilirsiniz.

SendGB sağlam mi?

Belge transfer yazılımlarındaki en büyük sorun emniyetli olup olmamasıdır. SendGB muteber mi sorusunun karşılığı aslında biraz da göndereceğiniz belge tipine bağlı olarak değişebilmekte. SendGB evraklarını 128 bit şifrelemeyle korur lakin şifreleme uçtan uca değildir. Bu nedenle ortada muazzam bir güvenlik tedbiri yok.

Bununla birlikte belgeyi dilediğiniz vakit silebilme imkanı sizlere sunmuyor. Şirket siyasetleri gereği belgelerinizi kullanamaz ya da erişemez fakat gönderici konusunda birtakım dataları “tahlil etme” emelli sakladığını belirtiyor. Katiyen üçüncü şahıslarla paylaşmadığı bilgilerinizi anonimleştirerek tahlil etme hedefli tutuyor. Finalinde SendGB sağlam mi? Aslında evet göndereceğiz evrak cinsine nazaran sağlam olarak belirtilebilir.

SendGB nasıl kullanılır?

  • Adım #1: Belgeleri Ekleme
  • Adım #2: Alıcı Email Adreslerini Ekleme ve Gönderici Email Adresini Ekleme
  • Adım #3: İleti Ekleme
  • Adım #4: Saklama Mühleti Seçimi
  • Adım #5: Parola Ekleme
  • Adım #6: Belgeyi İmha Etme
  • Adım #7: Evrakları Paylaşma

#Adım 1: Belgeleri ekleme

Göndermek istediğiniz evraklarınızı bilgisayarınızdan seçerek SendGB sistemine yükleyebilirsiniz. Bu basamakta bilmeniz gereken en değerli şeylerden biri, 250 MB altı evraklarınızı 90 gün saklayabileceğiniz. Daha yüksek evrakları maalesef yalnızca 7 gün saklayabilirsiniz.

#Adım 2: Alıcı email adreslerini ekleme ve gönderici email adresini ekleme

Burada kendi email adresinizi gönderici kısmına, 20 bireye kadar da alıcı listenizi “Gönderilecek e-posta giriniz” kısmına girebilirsiniz.

#Adım 3: İleti ekleme

Şayet dilek ederseniz belge göndereceğiniz kullanıcılara ileti ekleyebilirsiniz. İleti kısmında belge transferi yapacağınız şahıslara “nasıl kullanılır? Ya da dökümantasyon içeriği” paylaşabilirsiniz.

#Adım 4: Saklama mühleti seçimi

SendGB’de eb başında da belirttiğimiz üzere 250 MB’a kadar ve üzeri belgelerinizi 1,3,5,7 gün boyunca saklayabilirsiniz. 250 MB ve altı belgelerinizi isterseniz 15,30,50,90 gün saklayabilirsiniz.

#Adım 5: Parola ekleme

SendGB’de evrak ekleme kısmında şifre oluşturarak belgeyi yalnızca şifreyi bilen kullanıcıların indirmesini sağlayabilirsiniz. Şifresi olmayan rastgele bir kullanıcı transfer linkinizden belge indiremez.

#Adım 6: Belgeyi imha etme

SendGB’de “Paylaşımı Sil” kutusunu işaretlerseniz, tüm alıcılar indirdikten sonra evrak otomatik olarak sistemden silinir. Şayet dilerseniz bu seçeneği işaretleyebilirsiniz.

#Adım 7: Evrakları paylaşma

Son olarak belgeleri paylaş diyerek alıcılarınıza belgenizi transfer edebilirsiniz. Bu kısımda default olarak “email” resmi seçili olarak gelir. Şayet isterseniz yalnızca “bağlantı simgesine” tıklayarak evraklarınızı temas olarak da saklayabilirsiniz.

SendGB’nin sitesine şuradan ulaşabilirsiniz. Dilerseniz uygulamayı Upsell hizmetiyle de satın alabilirsiniz. Ortalama 49.90 € ödeyerek 1TB alan ve tek seferde 20 GB gönderebilme özelliğini 1 yıl boyunca etkin edebilirsiniz. Elbette uygulamanın fiyatsız kısmı de muhtemelen işinizi görecektir.

Sizler SendGB’yi kullanıyor musunuz? Kendi tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.