Internet Explorer’ın Mevt Tarihi Açıklandı: 15 Haziran 2022

0 66

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, birinci defa 1995 yılında yayınladığı internet tarayıcısı “Internet Explorer“ın nihayet fişini çekiyor. Artık kullanılmayan ve atıl duruma düşen, zati kullanılmaya çalışılsa da büsbütün vakit kaybına yol açan uygulama, 2022 yılında Windows 10 bilgisayarlarda çalışmaz hale gelecek. Elbette bu internet tarayıcısına verilen yazılım dayanağı de kesilecek.

Microsoft Edge yöneticilerinden Sean Lyndersay tarafından yapılan açıklamalara nazaran Windows 10, Internet Explorer’a gereksinim duymuyor. Yeni sistem yüklemelerinde önyüklü olarak gelen Microsoft Edge‘in çok daha uygun iş çıkardığını söyleyen Lyndersay, böylece Internet Explorer için yolun sonuna gelindiği kararının alındığını söylüyor.

Internet Explorer için son tarih 15 Haziran 2022

Microsoft tarafından yapılan açıklamalara nazaran Interner Explorer, önümüzdeki 1 yıl daha Windows 10’da kullanılabilecek. Lakin takvimler, 15 Haziran 2022’yi gösterdiğinde bu uygulamayı yüklemek yahut kullanmak mümkün olmayacak. O tarihten sonra Windows 10’dan evvelki sürümleri kullanan tüketiciler, güvenlik açıklarına karşı da savunmasız kalacaklar. Elbette kıyıda köşede Internet Explorer kullanan bir günlük tüketici varsa…

Kimi işletmeler, Windows 7 ya da eski sürümleri kullanmaya devam ediyorlar. Microsoft, bu tıp şirketler için de elinden gelen takviyesi vermeye devam ediyor. İşte bu işletmeler de 2022’de Internet Explorer’dan yoksun kalacaklar. Şirket bunun yerine, modlanmış bir Microsoft Edge’in kullanılmasını sağlayacak. Bu modlanmış yazılım, 2029 yılına kadar desteklenecek. O vakitten sonra ne olacağı ise şimdilik planlanmadı.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.