Intel çip üretimi ile araba pazarına ilaç olacak

0 58

Çip üretiminde yaşanan kahrın zirve noktaya ulaştığı bu günlerde Intel, rakiplerine nazaran biraz daha avantajlı. Zira Intel, AMD ve pek çok öbür şirketin tersine çip üretimi için kendi tesislerine sahip. CEO değişiminin akabinde Pat Gelsinger, Intel haricinde öbür şirketler için de çip üreteceklerinin sinyalini vermişti. Lakin, mavi kadronun bu üretimi kendilerini zahmete sokmadan nasıl çözeceği merak konusu. Artık ise CEO’nun yaptığı açıklamalara nazaran Amerikalı silikon üreticisi, araba pazarı için çip üretecek.

Daha evvel de belirttiğimiz üzere Intel, gelecekte çip krizi yaşamamak için 20 milyar dolarlık tesis kuracağını belirtmişti.

Intel, çip üretimi ile araba pazarındaki krizi hafifletecek

CEO Pat Gelsinger, Reuters ile yaptığı röportajda Intel’in araba şirketleri için çip üretimine başlayabileceğini söyledi. Halihazırda arabalar için çip üreten şirketler ile görüştüklerini belirten Gelsinger, şimdiden birtakım değerli bileşen tedarikçileriyle mutabakatlara vardıklarını belirtti. Gelsinger ayrıyeten, arabalar için çip üretmenin vakit açısından daha avantajlı olduğunu belirtti. Tam üretimin ise 6 ile 9 ay ortasında başlaması planlanıyor.

Intel, şimdilik çip üretimi konusunda rakipleri kadar kasvet yaşamıyor. Lakin şirket, iş ortaklarına gönderdiği iletilerde Rocket Lake-S ailesi için stok sorunun yaşanacağını belirtti. Bu durumda araba pazarına ayrılan üretim bandının, Intel’in masaüstü işlemci pazarını etkileme ihtimali var.

Otomotiv sanayisi, devam eden global çip kıtlığından en çok etkilenen pazarlardan biri oldu. Ford, GM, Tofaş ve Renault üzere şirketler modül eksikliğinden ötürü üretime orta vermek zorunda kaldı. Intel, yıl içinde otomotiv çipleri üretmeye başlayabilirse büyük firmalara yeni bir tedarik yolu sağlayabilir.

CEO değişimi ile Intel, çip üretimi konusunda farklı bir yola girdi. Pat Gelsinger, Intel’in yalnızca kendileri için çip üreten bir firma olarak kalmasını istemiyor. Gelsinger, geçtiğimiz ay Intel Foundry Services isimli yeni bir bağımsız dökümhaneye sahip iş kolunu tanıtmıştı. Bu doğrultuda şirket, öteki firmalar için x86, ARM ve RISC-V tabanlı donanımlar üretecek. Amerikalı üretici, bu maksat doğrultusunda Arizona’da 20 milyar dolarlık yeni bir fabrikanın inşaatına başladı. Intel’in en son gayeleri ortasında Apple üzere öbür şirketlere çip üretmek yer alıyor.

Daha evvel çip kriziyle ilgili pek çok ihtar yapan teknoloji editörü Erdi Özüağ, bu durumun ulusal güvenlik sorunu haline geldiğini söylemişti. Çip üretimi için adım atan ABD lideri Joe Biden, çip kıtlığını ulusal güvenlik sorunu olarak lisana getiren birinci lider oldu. Biden, bahisle ilgili Intel, Ford, Google, GM, TSMC ve Dell üzere büyük şirketler ile Beyaz Saray‘da bir ortaya gelecek.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.