Instagram’dan geri adım: Filistin paylaşımı geri döndü

0 71

Toplumsal medya fikir ve fikirlerimizi söz etmenin en yaygın yollarından biri. Kullanıcılar bu platformlar sayesinde görüşlerini, hayatlarını ve yaptıkları şeyleri diğerleriyle paylaşabiliyor. Her ne kadar toplumsal medya şirketleri bu durumu ve niyet özgürlüğünü desteklese de vakit zaman kendileriyle çelişebiliyor. Misal bir durumu kısa bir mühlet evvel Selçuk Bayraktar yaşadı.

Türk Savunma Sanayi’nin en değerli isimlerinden biri olan ve yerli üretim SİHA / İHA’ları geliştiren Selçuk Bayraktar, geçtiğimiz gün Filistin’de yapılan insanlık hatalarını kınayan bir Instagram paylaşımı yaptı. Lakin Instagram çocuk katliamı ve kutsala saygısızlığı eleştiren bu paylaşımı nefret söylemi sayarak kaldırdı. Twitter’dan yaptığı paylaşımlarla bunu eleştiren Bayraktar, tekraren denemesine karşın görüntüyü yine paylaşamadığını açıklamıştı.

Selçuk Bayraktar: Paylaşımım geri yüklendi

Bahisle ilgili tenkitlerini sık sık lisana getiren Bayraktar, “Sizin fikir özgürlüğü, insan hakları diyen iki yüzlülüğünüz batsın” sözlerini kullandı. Tenkitlerin akabinde bugün yeni bir gelişme yaşandı. Twitter’dan gelişmeleri bildiren Selçuk Bayraktar, “Instagram nefret söylemi diye haksızca sildiği paylaşımımı, az evvel geri yüklemiş. Zulme ve adaletsizliğe daima birlikte karşı çıkarsak geri adım attırabiliriz. Yaşasın Özgür Filistin” açıklamasını yaptı.

Nefret söylemi olarak işaretlenen kelam konusu Instagram paylaşımında ise “İsrail: Irkçı faşist terör devleti Dünyanın öbür neresinde, gündüz 16 çocuğu bombalarla katledip, gecesinde kutsal bir mabedin alevler içinde yanmasına dans edilir? Bu yaktığınız ateş lakin size döner” tabirleri yer alıyordu.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.