Instagram’da gönderisi hazırlarken bunlara dikkat

0 75

1 milyardan fazla aylık faal kullanıcısı olan Instagram, günümüzün en tanınan toplumsal medya uygulamalarının başını çekiyor. Facebook bünyesinde faaliyet gösteren uygulamanın birden fazla içerik formatı var. Bunları akış, öykü, IGTV görüntüsü, Reels görüntüsü olarak sıralayabiliriz.

Bu içeriklerden bir adedini paylaşacağınız vakit dikkat etmeniz gereken nokta: boyut. Yapacağınız paylaşımda öne çıkarmak istediğiniz kısmın vurgulanması için Instagram post boyutu epey kıymetlidir. Pekala Instagram tarafından kabul edilen post yani gönderi boyutları neler? Instagram gönderi boyutu ayarlama için ne gerekli? Rehberimizde ayrıntılıca anlattık.

Instagram post boyutu nedir? Neden değerli?

Instagram post boyutu ayarlama sürecine geçmeden evvel en uzunluk oranı kavramını bilmek gerekiyor. Bu, bir fotoğrafın/videonun yüksekliğine oranla genişliğini tabir eder. 4:5 yahut 9:16 biçiminde yazılan en uzunluk oranında birinci sayı genişliği, ikinci sayı yüksekliği temsil eder.

Fotoğraflarınızın ve görüntülerinizin Instagram’ın en uzunluk oranı kurallarına kesinlikle uyması gerekir. Aksi halde paylaştığınız içerikte vurgulamak istediğiniz noktalar gözükmeyecektir. Manzaranın değerli kısımları dışa taşabilir ve paylaşımınızda güzel durmaz. İstenmeyen can sıkıcı sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle içeriklerinizi tasarlarken gönderi boyutlarına katiyen ehemmiyet vermeniz gerekiyor.

Instagram post boyutu kaça kaç ayarlanır? 2021 şimdiki

Gönderi: Instagram tarafından kabul edilen gönderi boyutu 1:1 oranı ve 1080×1080 pikseldir. Münasebetiyle paylaşacağınız fotoğrafı buna nazaran ölçeklemenizde yarar var. Instagram birebir vakitte dikey fotoğraflar paylaşmaya da müsaade veriyor. Burada 4:5 oranını yani 1080×1350 piksel boyutuna nazaran ölçekleme yapmanız gerekiyor.

Kıssa: Instagram post boyutları kadar öykü boyutları da büyük kıymet taşıyor. Bu noktada kabul edilen öykü biçimi 9:6 en uzunluk oranı olmakla birlikte 1080×1920 piksel boyutudur.

IGTV: En uzunluk oranı 9:16 olan dikey görüntüler yükleyebileceğiniz üzere 16:9 oranında yatay görüntüler da yükleyebilirsiniz. Dikey için için ülkü boyut 1080 x 1920; yatay görüntü için ise 1920 x 1080 piksel olarak belirlendi.

Reels: IGTV’de olduğu üzere Reels kısmında da dikey görüntüler paylaşmak mümkün. Bu noktada görüntülerinizi takipçilerinizin en ülkü halde görebilmesi için 9:16 en uzunluk oranına nazaran ölçeklendirmeniz gerekiyor.

Post boyutu nasıl ayarlanır?

Instagram post boyutu ayarlamayı kolaylaştıran onlarca uygulama var. Lakin böylesine kolay bir sürecin fazla zahmetli olmaması da değerli. Bu noktada fotoğraflar için Canva, görüntüler için de KineMaster uygulaması işinizi görecektir.

Canva uygulamasında Instagram için ön tarifli gönderi boyutları yer alıyor. Elle ayarlamaya gerek kalmadan kolay kolay seçebiliyorsunuz.

Canva’da post boyutları evvelce ayarlı.

Öteki taraftan KineMaster ile manuel olarak görüntülerinizin hangi en uzunluk oranında ve boyutlarda olacağını seçebilirsiniz.

KineMaster’da görüntü için ülkü boyutlar yer alıyor.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.