Instagram, Siber Zorbalığı Azaltacak Özelliklerini Duyurdu

0 54

Yakın vakitte taciz ve nefret söylemi üzere kural ihlallerine karşı yaptırımlarını artıran Instagram, yeni bir güncellemeyle siber zorbalığın kökünü kazımaya niyetleniyor. Platforma getirilecek yeni özelliklerle birlikte hem bu çeşit iletiler filtrelenecek hem de engellenen kullanıcıların diğer hesaplardan şahsa ulaşmasının önüne geçilecek.

Zorbalık internetle birlikte gelişmiş bir şey değil. Lakin internetin getirdiği diğerlerine erişim kolaylığı, zorbalara bu hususta cüret veriyor olacak ki siber zorbalık bugün önemli bir sorun haline gelmiş durumda. İnternet bilgisi gereğince gelişmemiş, küçük yaştaki kullanıcıları da etkileyen bu sorun, maalesef son jenerasyonların en büyük depresyon, anksiyete ve intihar sebeplerinden biri. Neyse ki toplumsal platformların bu mevzuda aldığı tedbirler gün geçtikçe gelişiyor.

Taciz ve nefret söylemi içeren bildiriler otomatik olarak filtrelenecek

Instagram’da açık olduğunda yorumları filtreleyen bir özellik aslında mevcut. Benzeri bir özellik artık de bildiriler kısmına getiriliyor. Açtığınız takdirde bu özellik, DM’nize gelen saldırgan sözleri, cümleleri ve emojileri filtreleyecek ve bu iletiler size ulaşamayacak. Bu tip bildiriler genelde tanınmayan ya da takip edilmeyen şahıslardan geldiği için bu filtre yalnızca bu bireylere uygulanacak. Yani arkadaşınızla yaptığınız argo denebilecek atışmalar bu bilhassa filtrelenmeyecek. İstenmeyen sözler, kullanıcılar tarafından kendi listelerine eklenebilecek. Ayrıyeten engellenmiş bildiriler kısmına girdiğinizde rahatsız edici bildiriler tarafından karşılanmayacak, yalnızca bildirinin üzerine tıklarsanız yazıyı görebileceksiniz. Buradan itibaren iletisi kabul etmek, şikayet etmek ya da silmek size kalmış.

Engellenen kişi, yeni bir hesapla engelleyen bireye ulaşamayacak

Yeni kullanıma sunulacak güncellemeyle inatçı zorba problemine da bir tahlil getirilmiş olacak. Size ulaşmasını istemediğiniz kişiyi engellerken Instagram, size iki adet seçenek sunacak: Yalnızca bu hesabı engellemek ve kişi tarafından açılan tüm hesapları engellemek. İkinci seçeneği seçtiğiniz takdirde birebir telefondan açılan bütün hesapların size erişim talihi ortadan kalkacak.

Yorum filtresine yazım yanlışlı sözler de eklenecek

Instagram’da esasen yorumlar kısmında yorum filtreleme özelliği olduğundan bahsetmiştik. Yeni güncellemeyle birlikte bu filtrenin tesir alanı genişleyecek. Küfürlerin yanlış yazımları ve kısaltmalarının da filtreye eklenmesiyle birlikte siber zorbalık, platformda olabildiğince azaltılacak. Bu yeni özellikler, dünyanın farklı yerlerinde birkaç hafta içinde kullanıma açılacak.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.