Instagram Hesap Kurtarma Nasıl Yapılır?

0 54

Dünya çapında milyonlarca faal kullanıcısı bulunan, en tanınan toplumsal medya platformu olarak kabul edilen Instagram hesabınıza bir gün ulaşamama kanısı bile pek çok kişinin kabusu olabilir. Instagram hesabınıza ulaşamıyor olmanızın şifre unutma üzere kolay, ele geçirilme üzere daha büyük boyutlu nedenleri olabilir. Neyse ki Instagram hesap kurtarma süreci için uygulayabileceğiniz birtakım formüller var.

Pekala, Instagram hesap kurtarma nasıl yapılır? Hesabınızı kurtarmak için öncelikle hesabınıza neden ulaşamıyor olduğunuzu biliyor olmanız gerekiyor. Zira hesaba erişememe nedenine nazaran uygulanacak yol değişiyor. Sizin için kimi temel hesaba erişememe nedenlerini ve Instagram hesap kurtarma süreci için uygulayabileceğiniz metotları adım adım tüm ayrıntılarıyla anlattık.

Instagram hesap kurtarma sebebiniz hangisi?

 1. Instagram hesap şifrenizi unutmuş olabilirsiniz.
 2. Instagram hesabınızı süreksiz olarak kapatmış olabilirsiniz.
 3. Instagram hesabınızı kalıcı olarak silmiş olabilirsiniz.
 4. Hesabınız, Instagram tarafından devre dışı bırakılmış olabilir.
 5. Instagram hesabınız ele geçirilmiş olabilir.

Şifresini unuttuğunuz Instagram hesabını kurtarma:

 • Adım #1: Instagram taşınabilir uygulamasını ya da internet sitesini açın.
 • Adım #2: Giriş ekranındaki Şifreni mi Unuttun? yazısına tıklayın.
 • Adım #3: Hesabınızın ismini ya da hesabınıza ilişkin telefon numarasını yahut e-posta adresinizi yazın.
 • Adım #4: Giriş Teması Gönder butonuna tıklayın.
 • Adım #5: Almış olduğunuz giriş ilişkisini açın.
 • Adım #6: Buradan kendinize yeni bir şifre belirleyin.

Instagram hesap kurtarma süreçleri ortasında en kolay gerçekleştirilenlerden biri, şifresini unuttuğunuz hesabı kurtarmaktır. Zira pek çok kullanıcı taşınabilir uygulamada ve giriş yaptığı tarayıcılarda şifresini kaydettiği için gerekli olduğu vakit hatırlayamayabiliyor. Üstteki adımları izleyerek şifresini unuttuğunuz Instagram hesabınızı kurtarabilirsiniz.

Süreksiz olarak kapatılan Instagram hesap kurtarma:

 • Adım #1: Instagram taşınabilir uygulamasını ya da internet sitesini açın.
 • Adım #2: Süreksiz olarak kapattığınız Instagram hesap bilgilerinizle giriş yapın.
 • Adım #3: İki faktörlü kimlik doğrulama kullanıyorsanız kimliğinizi doğrulamanız istenecektir.
 • Adım #4: Uzun mühlet uzak kaldıysanız yeni şartları kabul etmeniz istenecektir.

Pek çok kullanıcı bazen Instagram kullanmaktan sıkıldığı için ya da diğer bir nedenle bir müddet hesabını kapatmayı tercih ediyor. Süreksiz olarak kapatılan, askıya alınan Instagram hesabınızı üstteki adımları izleyerek kurtarabilirsiniz. Hesabınızda rastgele bir değişiklik yapılmayacak ve hiçbir veriniz silinmeyecektir. Sadece hesabınız kapalı kaldığı sürece Instagram hesabınız silinmiş üzere görünecektir.

Silinen Instagram hesabını kurtarma:

Kalıcı olarak sildiğiniz Instagram hesabınızı kurtarmak için rastgele bir usul bulunmuyor. Instagram topluluk kuralları bu bahiste son derece katıdır. Silinen bir hesap, bir daha kurtarılamıyor. Instagram ile bağlantıya geçerek bir tahlil prosedürü bulmaya çalışabilirsiniz tahminen lakin şu an için bilinen bir silinen Instagram hesap kurtarma tekniği yok.

Devre dışı bırakılmış Instagram hesabını kurtarma:

 • Adım #1: Buradan Instagram Yardım Merkezi sayfasını açın.
 • Adım #2: Kimliğinizde yazılı olan tam isminizi ve soyadınızı yazın.
 • Adım #3: Devre dışı bırakılmış Instagram hesabınıza ilişkin e-posta adresinizi yazın.
 • Adım #4: Devre dışı bırakılmış Instagram kullanıcı isminizi yazın.
 • Adım #5: Devre dışı bırakılmış Instagram hesabınıza ilişkin telefon numarasını yazın.
 • Adım #6: Devre dışı bırakılma kararına neden itiraz ettiğinizi yazın.
 • Adım #7: Gönder butonuna tıklayın.
 • Adım #8: Olağan kurallar altında birkaç gün içinde itirazınıza karşılık alırsınız.

Instagram tarafından dondurulan, devre dışı bırakılan Instagram hesabınızı kurtarmak için üstteki adımları uygulayabilirsiniz. Instagram tarafından bir hesabın kapatılma nedeni genel olarak topluluk kurallarına uygun olmayan davranışlardır. Nitekim topluluk kuralları ihlal edildiyse hesabın kurtarılma ihtimali son derece azdır.

Şayet Instagram hesabınızın gerçek olmayan nedenlerle, ezkaza devre dışı bırakıldığını düşünüyorsanız itiraz metninizde bu durumu açıkça lisana getirmelisiniz. İtiraz incelenecek ve sahiden bir yanlışlık varsa hesabınız geri verilecektir. Lakin tekrar edelim, Instagram topluluk kuralları hakikaten ihlal edildiyse hesabınızı kurtaramazsınız.

Ele geçirilmiş Instagram hesap kurtarma:

Şayet Instagram hesabınızın ele geçirildiğini düşünüyorsanız bakmanız gereken birinci yer e-posta gelen kutunuzdur. Burada Instagram tarafından gönderilen, Instagram hesabınıza kayıtlı e-posta adresinin değiştirdiğine dair bir e-posta varsa çabucak e-posta içinde bulunan bir irtibat üzerinden bu duruma itiraz edebilirsiniz.

Şayet rastgele bir e-posta almadıysanız lakin hesabınızın ele geçirildiğini düşünüyorsanız Instagram giriş sayfasındaki Şifreni mi Unuttun? butonuna tıklayarak telefon numaranıza bir giriş irtibatı göndermelerini isteyin. Daha sonra şifrenizi çabucak daha evvelki ile hiçbir benzeri yanı olmayan güçlü bir şifre ile değiştirin.

Şayet ne yaparsanız yapın hesabına bir türlü tekrar erişemiyorsanız yapmanız gereken son adım, ele geçirilmiş hesabınızı silmektir. Bunun için Instagram ile bağlantıya geçin ve kendi kimliğinizi doğrulayarak hesabın silinmesini isteyin. Kimliğinizi muvaffakiyetle doğruladığınız vakit süreciniz birkaç gün içinde gerçekleştirilecektir.

Instagram hesap kurtarma öncesi dikkat etmeniz gerekenler:

Instagram hesap kurtarma süreci için uygulayabileceğiniz farklı usuller olsa da birtakım sebeplerle erişilemeyen hesapların kurtarılamıyor olması son derece can sıkıcı. Bu nedenle, hesap kurtarmayı düşünmeden evvel birtakım tedbirler alarak hesabınızı garantiye alabilirsiniz.

Şayet şifrenizi sık sık unutuyorsanız bir şifre yöneticisi uygulaması kullanabilir ya da eski usul ile şifrenizi küçük bir kağıda yazarak cüzdanınızda taşıyabilirsiniz. Anlık bir karar ile geri dönülmez bir formda Instagram hesabınızı kapatmak yerine süreksiz olarak kapatabilir ve bu müddette kararınızdan emin olup olmadığınızı görebilirsiniz. Gerçi artık Instagram da kalıcı kapatmalar öncesi 30 gün giriş yapmama şartı sunuyor.

Hesabınızın ele geçirilme ihtimalini en aza indirmek de tekrar sizin elinizde. Öteki toplumsal medya hesaplarınızdan farklı, eşsiz, güçlü, uzun ve karmaşık bir şifre belirlerseniz kolay kolay hesabınız ele geçirilmeyecektir. İki faktörlü kimlik doğrulaması da hesabınızın ele geçirilme ihtimalini neredeyse ortadan kaldıracaktır. Şifrenizi muteber olmayan uygulama ve internet siteleri ile paylaşmayın.

Hesabınızın Instagram tarafından dondurulmaması, devre dışı bırakılmaması da büsbütün sizin davranışlarına bağlı bir durum. İnternet özgür bir dünya, evet lakin bu özgürlük alanı sınırsız değil. Instagram, belirlediği topluluk kuralları ile kullanıcıları muhafazayı hedefliyor. Siz de bu kurallara uyduğunuz vakit keyifli bir Instagram kullanıcı olarak platformu kullanmaya devam edebilirsiniz.

Sizin için mümkün Instagram hesabınıza erişememe nedenlerini ve Instagram hesap kurtarma süreci için uygulayabileceğiniz usulleri anlattık. Instagram hesap kurtarma tekniklerinin mucize yaratmadığını, sırf Instagram tarafından sunulan sistemler olduğunu unutmayın.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.