Instagram Gönderi Beğeni Sayılarını Gizleme Testi

0 70

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca Instagram, platformda beğeni sayıları hakkında birtakım düzenlemeler yapmak için çalışmalarını sürdürüyordu. Beğeni sayılarını gizlemeyi amaçlayan platformun yöneticisi Adam Mosseri, yeni bir test özelliği sayesinde kullanıcıların isterlerse beğenme sayılarını gizleyebileceğini resmi olarak açıkladı.

Geçtiğimiz yıl, beğeni sayılarının insanların paylaşım sıklığına tesir etmemesi emeliyle birtakım kullanıcılarda bu sayıları gizleyen platform, gelen sonuçlar üzerine özelliği yenilemek için harekete geçti. Artık özelliğin denetimi kullanıcılara geçiyor.

Instagram’da beğeni sayıları gizlenebilecek

Yeni bilhassa ilgili açıklamalarda bulunan Mosseri, birtakım şahısların beğeni sayılarını görmemekten şad olduğunu fakat herkesin bu durumdan hoşlanmadığını belirtti. Bu nedenle de yeni özelliği test etmeye başladıklarını açıkladı.

Yeni özellik temel olarak beğeni sayılarının gizlenmesi konusunda kullanıcılara üç farklı alternatif sağlıyor. Bu alternatiflerden birincisi, Instagram’ı hiçbir değişiklik olmadan, bildiğimiz haliyle kullanmaya devam etmek. Böylelikle isteyen şahıslar alıştıkları halde Instagram’ın keyfini çıkarabilecek.

İkinci alternatifte ise kullanıcılar kendi gönderilerindeki beğeni sayılarını gizleyebilecek. Bu gizleme sürecini kullanıcılar isterlerlerse paylaşım yaparken isterlerse de paylaşım yaptıktan sonra gerçekleştirebiliyor.

Bir öbür alternatif ise uygulama içerisindeki bütün beğeni sayılarını gizlemek. Bu özelliği tercih eden Instagram kullanıcıları, gönderilerin altında yer alan sayacı görmeyecek, beğeni sayıları ve beğenenler hakkında fikir sahibi olmayacak.

Gibisi bir sistem Facebook’a da gelebilir

Mosseri şimdi yeni özellik testine dair ayrıntıları açıklamadı. Hangi bölgelerde testlerin yapılacağı, kimlerin testlere katılabileceği şimdi aşikâr değil. Tekrar de Instagram ve onun çatı firması olan Facebook bu özellikte epeyce ısrarlı.

Misal bir özelliğin Facebook için de test edilebileceğine dikkat çekildi. Daha evvel de kimi Facebook gönderilerinde beğenme sayıları gizlenmişti.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.