IBM bir birincisi başardı: 2nm işlemci üretildi!

0 78

Donanım üreticilerinin girdiği düşük nanometreli işlemci üretme yarışını 2nm için IBM kazandı. IBM, 2021 yılı için bir ihtilal olan 2nm işlemci mimarisini üretti ve kimi ayrıntılar paylaştı.

İşlemcilerin nanometresi azaldıkça harcadıkları güç ve yaydıkları ısı düşer. Bu hem daha güçlü işlemcilerin üretilmesinin önünü açıyor, hem de daha az güç tüketmelerini sağlıyor.

IBM’den bir birinci: 2nm işlemci üretmeyi başardılar

Şirketin açıklamasına nazaran el tırnağı boyutundaki bir çipe 50 milyar transistör sıkıştırıldı. Bu mimari, 7nm işlemcilerle birebir güç ile yüzde 45 daha yüksek performans sunabiliyor. Daha fazla performans yerine 7nm işlemcinin sunduğu performans sunulmak istenirse yüzde 75 güç tasarrufu sağlanmış olunuyor.

Bilhassa taşınabilir aygıtlar için düşük nanometre çok değerlidir. Çünkü daha az güç tüketmeleri, beraberinde daha uzun pil ömrünü getiriyor. IBM’in açıklamasına nazaran bu işlemcinin kullanıldığı bir taşınabilir aygıtı 4-5 günde bir şarj etmek kâfi olacak. Yüksek ısı bedelleri nedeniyle en düzgün performansı sunamayan laptoplar, daha az ısıyla çok daha yeterli performans sunabilecek.

Geleceğimiz teknoloji ile inşa edileceği için bu türlü bir gelişmeye yalnızca oyunlarda daha çok FPS olarak bakmamalıyız. Bu mimariyi kullanan işlemciler insanlığı da ileriye taşıyacak. 2nm işlemci mimarisinin; uzay keşifleri için hesaplamalarda, bilgi merkezlerinde güç verimliliğinde ve kuantum hesaplamalarda büyük yararı olacağı söyleniyor.

Apple geçtiğimiz yılın sonlarında TSMC’de M1 ve A14 5 nanometre işlemcilerinin üretimine başladı. Onun akabinde Huawei de Kirin işlemcileri için 5 nanometre üretimine başladı. Bir başka taşınabilir işlemci devi olan Qualcomm şu an birçok işlemcisinde 7 nanometreyi kullanıyor.

Yeni mimariler konusunda en geç kalmış üretici olan Intel ise 2023 yılından evvel 7 nanometre işlemcilerini piyasaya sürmeyecek. Şirket şu an 10nm ve 14nm mimarili işlemcilerini piyasaya sürmekte. Lakin Intel, tıpkı nm bedelindeki öbür işlemcilere nazaran daha fazla transistör yoğunluğu sunma yarışında olduğu için kıyaslama yapmak pek yanlışsız değil.

Dev bir çip üretimi tesisi olan TSMC de 2nm fabrikasyon süreci üzerinde çalışıyor. Bununla birlikte önümüzdeki yılda 3nm ve 4nm işlemci üretmeye başlayacağı da biliniyor.

2nm işlemci mimarisinin ne vakit taşınabilir aygıtlara geleceği belirli değil. Bunun için en az birkaç yıl beklememiz gerekse de geliştiriliyor olmalarını bilmek hoş.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.