Hacker Sitesinde İlan: Yakalama, Arama Yasağı Kaldırılır

0 70

Türk hacker forum sitelerinden birinde ortaya çıkan ilan başları görenleri şaşkına çevirdi. Sadece üyelikle görüntülenebilen ve yalnızca “güvenilir” şahıslar ilan açabildiği sitede verilen ilanda; 10 bin peşin, toplam 70 bin TL karşılığında hakkında yakalama, arama kararı bulunanlar ile yurtdışına çıkışı yasağı bulunanların yasaklarının kaldırılabileceği belirtildi.

Sürecin yapıldığı ilgili yılın 31 Aralık tarihine kadar bu yapılan sürecin “dayanacağı” garantisi veren hackerın bu süreci nasıl yürüttüğü bilinmiyor. Bununla bir arada kamuoyu anketlerinde yargı sistemine itimadın düştüğü bu günlerde, İsimli Bilişim Uzmanı ve avukat Levent MazılıgüneyDemek bu yetenekte şahıslar de bu yasa dışı oluşumun içindeler. Çok vahim bir durum. Pekala ‘borsa’ yapılanmalarına yönelmenin altında yatan nedenler nedir? Bir hukukçu olarak da son derece üzüldüğüm bir husustur. Yargıya inancın ne kadar azaldığı herkesçe malum. Bu güvensizlik ortamında maalesef vatandaşlar yargıda sorunlarının olağan halde ve makul müddette çözülebileceğine ihtimal vermiyorlar. O denli ki yargıda olumlu sonuç alanlara öbürleri farklı bakıyor ve sanki kimin adamı ya da kimlerle ‘borsa’ tertibine dahil oldu diye düşünüyorlar” formunda açıklama yaptı.

‘Parayı ödemeden kaçarsanız ne olabileceğini biliyorsunuz’

İlanı açan kişi, kendisinin muhtemel bir dolandırılma durumuna sokulacağını anlarsa hizmeti alacak şahısları: “Kalan parayı vermeme kaçma üzere durumlarda ne olabileceğini aslında biliyorsunuz” halinde uyarıyor. İlanda ise şu tabirler yer alıyor;

Başlıkta okuduğunuz üzere şahıs üzerindeki yakalama, arama ve yurt dışı çıkış yasağı kararlarını kaldırabiliyoruz. Büsbütün savcılık kararı ile resmi olarak aranmanız yahut yakalamanız kaldırılıyor. Sizlere bununla ilgili karar yazısı veriyoruz. Sürecin yapıldığı sene sonuna yani 31 Aralık’a kadar dayanma garantisi veriyoruz. İşleyiş şu biçimde oluyor: Belge ve TC bilgisini veriyorsunuz. Uygunluk durumuna nazaran size bilgi veriyoruz. Ankara’ya bir temsilci varsa vekilinizi (avukat) gönderiyorsunuz. Bizim vekilimiz ile buluşuyor evraka nazaran belirlenmiş fiyatı varlığını tespit ediyor. Süreç öncesi Ankara’da savcılığın orada 10.000 TL alıp süreci başlatıyoruz. Kararın size tesliminden sonra kalan parayı alıyoruz. (Kalan parayı vermeme kaçma üzere durumlarda ne olabileceğini zati biliyorsunuz) Ortalama evraklarda maliyetimiz 70.000 TL civarında belgenin çeşidine ve adetine nazaran fiyatta değişiklikler olabilmektedir.”

Bugüne kadar kaç kişinin bu ilan aracılığıyla hizmet satın aldığı yahut sürecin nasıl gerçekleştiği bilinmiyor. Levent Mazılıgüney bu bireylerin devlet aracılığıyla tespit edilip gerekli cezaların verilmesi gerektiğini belirtiyor.

Sizler bu hususta ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarda bizimle paylaşın.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.