Googleda Uygunsuz Kelimeler Nasıl Silinir?

0 29

Google arama alanında yer alan uygunsuz kelimeleri silmeniz çok kolay. Bunun için myactivity.com üzerinden işlem görülür. Silmek istediğiniz etkinliği seçmeniz gerekir. Ardından da öğeleri silmek için tercihte bulunmanız yeterli olacaktır.

Google Geçmişi Ne Zaman Silinir?

Google’da uygunsuz kelimeler nasıl silinir kadar geçmişin de kaldırılması dikkate alınıyor. Geçmiş aramaları gizlemek isteyenler silme işlemlerinin üzerinde durabilir. Öncesinde ise:

  • Kullanıcılara verilerin ne kadar süre saklanması gerektiği bildirilir.
  • Otomatik silme talimatında bulunmalarına izin verilir.

Bunun üzerine en az 3 aylık sürecin üzerinde durulur. Arkasından da 18 aya kadar sıralanan süreçleri dikkate alabilirsiniz. Görüldüğü üzere arama motoruna dair otomatik silme talimatlarına değiniliyor. Geriye ise kullanıcıların istedikleri süreyi tercih etmeleri ve de otomatik silmeden yararlanmaları kalır.

Google’da Arama Geçmişi Nasıl Kapatılır?

Google’da uygunsuz kelimeler nasıl silinir kadar arama geçmişine dair ayarlamalara da yer verilir. Özellikle de uygunsuz kelime hacminden kaynaklı arama geçmişinin kapatılması dikkate alınır.

Akıllı telefonlardan ya da masa üstü bilgisayarlardan Google uygulamasını açmanız gerekiyor. Ancak bunun üzerine:

  • Genel ayarları açabilir ve ‘özelleştirme’ tercihinde bulunabilirsiniz.
  • Özelleştirme üzerinden de arama etkinliğinin kapatılması istenir.

Bu tarz arama geçmişi ayarlamalarında oturum açmanız gerekmiyor. Aksine oturum kapalı olduğu zaman arama etkinliğinin kapatılması esas alınır. Böylece uygunsuz olan kelimeler başkaları tarafından görünmez. Arama motoru üzerinden yapılan araştırmaların gizli kalması adına bu yönde tercih yapanlar sonuç alacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.