Googleda Bir Kelimenin Aranma Sayısı

0 32

Google Ads Keyword Planner kelime aramasına dair sıklıkla ele alınıyor. Şöyle ki bu program sayesinde anahtar kelimelerin planlanması kolay hale gelir. Kaliteli olanların seçilmesi üzerine ise SEO çalışmalarına yön verilir.

En Çok Aratılan Kelimeler

Google arama optimizasyonunda üst sıralara çıkmak isteyenler anahtar kelimelere değinir. En çok aratılan kelimeleri seçerek içerik üretimine geçer. Bunun üzerine Google’da bir kelimenin aranma sayısı yıl içerisinde değerlendirilir ve en popüler olanlara yer verilir. Örneğin son yıllarda ülkemizde:

  • EBA eğitim programına ilişkin aramaların bir hayli fazla olduğu görülüyor.
  • Dolar – TL hesaplamaları için de sık sık araştırmalara gidildiği gözlemleniyor.

Bunların dışında hem Zoom programları hem de deprem üzerine sık sık araştırma yapılmıştır. Sonuç olarak bu denli popüler olan arama hacimlerine karşı SEO uyumlu içerikler hazırlanabilir ve arama motorunda üst sıralar hedeflenebilir.

Google Arama Kriterleri Nelerdir?

Google’da bir kelimenin aranma sayısı yüksek ise bu kelimeye yer veren sitenin üst sıralara yükselmesi kaçınılmaz hale gelir. Üst sıralara yükselmek isteyenler de öncelikle SEO kriterlerini dikkate alarak harekete geçebilir.

Bu kriterlere göre öncelikle alan adının üzerinde durulur. Domain hem etkili hem de kolay olmalıdır. Aynı şekilde SSL kullanımına sahip olan siteler öne çıkmaktadır. Hem etki alanı hem de itibar değerlerini dikkate almak gerekir. Bunların ardından sıralamalar gelir. Etkileyici içeriklere ve de görsellere karşı sıralamalarda öne çıkması esas alınır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.