Google Sites’ın Klasik Sürümü, Yolun Sonuna Geldi

0 54

ABD merkezli teknoloji devi Google, bir müddettir kurumsal müşterilerine sunduğu hizmetler için yenilikler yapmaya çalışıyor. Bu bağlamda “Google Workspace” olarak isimlendirilen hizmeti oluşturan tüm modüller, esasen bu değişimden nasibini almıştı. Şimdiyse Google, mevzuyla ilgili yeni bir adım daha attı. Buna nazaran fiyatsız olarak internet sitesi oluşturma hizmeti “Google Sites“ın klasik sürümü, 15 Mayıs 2021 prestijiyle kullanılamaz olacak.

Google tarafından yapılan açıklamalara nazaran Google Sites kullanıcılarının, 2021 sonuna kadar yeni Google Sites’a geçmeleri gerekecek. Lakin Google, bu hususta kullanıcılar için farklı vakit dilimleri oluşturmuş durumda. Buna nazaran kullanıcıların, Google’ın açıkladığı vakit çizelgesine nazaran hareket etmeleri ve Google aracılığıyla kurdukları siteleri güncellemeleri gerekiyor.

Yenilenen Google Sites’a geçiş süreci şöyle olacak

Az evvel de belirtmiş olduğumuz üzere 15 Mayıs 2021 tarihinde Google Sites’ın klasik sürümü kullanılamayacak. Haliyle mevcut sitelerin güncellenmesi ya da yeni bir site oluşturulmak istenmesi durumunda, yenilenen Google Sites’ın kullanılması gerekecek. 1 Aralık 2021‘de ise klasik Google Sites ile oluşturulmuş internet sitelerinin düzenlenmesine müsaade verilmeyecek.

1 Ocak 2022 tarihinde ise kullanıcıları etkileyen öteki bir gelişme olacak. Şayet bir site sahibi, 1 Ocak 2022’ye gelene kadar mevcut sitesi üzerinde gerekli düzenlemeleri yapmazsa, başka kullanıcılar bu internet sitesinde hiçbir şey görmeyecekler. Öte yandan Google Sites, düzenleme yapılmamış siteye ilişkin dataların hesap sahibine ilişkin Google Drive’ına otomatik olarak kaydedecek. Kullanıcı, 1 Ocak 2022’den sonra sitesini tekrar etkinleştirmek isterse, bu Google Drive‘daki dataları inceleyerek yenilenen sitesini oluşturabilecek.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.