Google Nedir? Ne İşimize Yarar?

0 95

Google’ın Tarihçesi

Anlık olarak milyonlarca insan tarafından kullanılan Google, 4 Eylül 1998’de Stanford Üniversitesi’nde doktora yapan Sergey Brin ve Larry Page tarafından kuruldu. Kurulduğu tarihten itibaren yaklaşık 20 yılda inanılmaz derecede büyüyen Google, bugün dünyanın en bedelli ve en itibarlı şirketlerinden birisidir.

Google Guys unvanına sahip olan kurucuları tarafından 19 Ağustos 2004’te halka açılmış, böylece şirket binlerce hissedarın sahip olduğu çok uluslu bir yapı haline gelmiştir. Lakin en büyük hissedar hala Larry Page ve Sergey Brin’dir. Google yaklaşık olarak 150 milyar dolarlık bir piyasa kıymetine ve 50.00’den fazla çalışana sahiptir.

Google Arama Nasıl Çalışır?

Google arama motorunda klasik bir arama yaptığınızda, bunlara karşılık gelebilecek binlerce web sayfası bulabilirsiniz. Google bunları muhakkak bir tekniğe nazaran bulur ve sıralar. Bunu sıralamayı da şu halde yapar

 • Arama sayfasına yazdığınız kelimeyi, anlamına karşılık gelen kavramları, dilini ve bu kelimeyi aratan insanların ortak amacına göre bir algoritma çizer.
 • Sorguladığınız kavram ile eşleşen web sayfalarını arar. Alakalı bir sayfa bulduğuna dair en temel sinyal ise arama sırasında kullandığınız anahtar kelimeleri içermesidir. Aranan kelimenin hangi sayfada sıklıkla kullanıldığını belirler. Örneğin, ana başlıkta, alt başlıkta ya da metnin içinde mi kullanılıyor olabilir. Alaka düzeyinin artması için yoğunluğu yüksek sayfaları sıralamada yukarı taşır.
 • Sonuçları sunmaya bir adım kala web sayfalarındaki bilgilerin bir araya geliş şeklini değerlendirir. Yani sayfada tek bir konuya mı odaklanılmış yoksa birden çok konu tek seferde mi işlenmiş, buna bakılır. Olabildiğince kapsamlı ve geniş bilgiler içeren web sitelerinin bizlere daha çok yardımcı olacağı varsayımıyla hareket eder.
 • Bulunduğunuz konumu, geçmiş aramalarınızı, arama için yaptığınız ayarları, geçmişte sık sık kullandığınız web sitelerini de dikkate alarak karşınıza bir sonuç sayfası çıkarır.

Google Arama Seçenekleri Nelerdir?

Google, aramakta olduğunuz kişi, kavram ya da olayın tam olarak karşılığını bulabilmesi için size çeşitli filtreme fırsatları sunmaktadır. Arama sayfasının çabucak üst kısmında yer alan bu filtreleri kullanarak emelinize uygun aramalar yapabilir ve daha süratli bir formda sonuca ulaşabilirsiniz. Bu seçenekler şunlardır;

 • Haberler
 • Görseller
 • Videolar
 • Alışveriş
 • Haritalar
 • Kitaplar
 • Uçuş Arama
 • Finans

Bunlar dışında aramalarınızı dil ve zaman gibi çeşitli küçük filtrelerle de sınırlandırabilirsiniz.

Google Araçları Nelerdir?

Google Translate

Google’ın en çok kullanılan araçlarından biridir. Dünya üzerinde kullanılan Türkçe dahil 51 lisanı sisteminde barındıran Google Translate, bu lisanlardan birini kullanarak bir öteki lisana çeviri yapmanızı sağlıyor. Ayrıyeten ses algılama özelliğine de sahip.

Google Haritalar

Google tarafından geliştirilmiş ve büsbütün fiyatsız olan bir çevrimiçi haritalama servisidir. Yalnızca kendi bünyesinde değil, öteki web sitelerinin de kullanımına açıktır. Sisteminde bulunan API dayanaklı yapı sayesinde tüm web sitelerinde eklenti olarak bulunabilmektedir.

Google Drive

Google tarafından oluşturulan kapsamlı bir depolama ve senkronizasyon servisidir. Bu servisi kullanarak yazılı ve görsel tüm dokümanlarınızı depolayabilir, diğer kullanıcılarla paylaşabilir ve düzenleme süreçleri yapabilirsiniz.

Google Play

Mobil aygıtlarda kullanılan android işletim sisteminin resmi uygulama mağazasıdır. Eski ismi Android Market olan bu elektronik medya dağıtım ve satış platformu, android işletim sistemine sahip olan kullanıcıların Google üzerinden yayınlanan uygulamalara ulaşmalarını sağlamaktadır.

Google News

2002 yılının Eylül ayından beri hizmette olan Google’ın en eski ve en tanınan araçlarından biridir. Yaklaşık 5500 farklı haber kaynağından alınan küresel ve mahallî formatta tüm aktüel haberleri bünyesinde bulundurmaktadır. Kullanıcılar, tercihlerine nazaran bu haberleri sınıflara ayırabilmekte ve filtreleme süreçleri yapabilmektedir.

Google Takvim

(Google Calendar)Nisan 2006’dan beri etkin olan Google Calendar, kullanıcılara aktüel takvim ve ajanda hizmeti vermektedir. Bu servisi kullanabilmek için bir Google üyesi olmanız gerekmekte.Google GmailGoogle tarafından 2004 yılından beri hizmete açık olan Gmail, fiyatsız bir e-posta hizmetidir. Reklam dayanaklı olan ve büsbütün fiyatsız olan bu servis dünyanın en yaygın mail sistemidir. Kullanıcılarına Gmail üzerinden inançlı bir biçimde postalarına ulaşabilmesinin yanında POP3 ve IMAP4 protokolleri ile de maillerine ulaşma fırsatı sunmaktadır.

Google Ads (AdWords)

2000 yılında Google tarafından sunulmuş bir reklamcılık servisidir. Google AdWords’ü kullanan reklam verenler; kullanıcılar tarafından aranan anahtar sözlerin reklamlarıyla ilişkilendirilmesi halinde arama sonuçlarında üst sıralarda yer alma talihi bulur. Böylece sahip oldukları web sitesinin trafiği artar ve satılan ürün/hizmet müşteri tarafında karşılık bulur.

Google Analytics

Nedir?Birçok firmayı vakitle kendisine bağlayan Google, 2005’te Urchin’i satın alarak Analytics servisini devreye sokmuştur. Büsbütün fiyatsız olan bu servis sayesinde web sitenizin performansını ayrıntılı bir biçimde tahlil etme talihi bulursunuz. Tahlil gayeli program kullanan web sitesi sahiplerinin %95’inin tercih ettiği Google Analytics, kullanıma sunulduktan sonra küçük şahsî bloglardan büyük markaların web sitelerine kadar birçok alanda kullanılmıştır.

Google Search Console

Nedir?Google Search Console, Google tarafından sunulan bir öbür fiyatsız hizmettir. Bu araçtan web sitesi sahibi olanlar yararlanabilmektedir. Search Console’u kullanarak web sitenizi Google dizinine ekleyebilir, bu dizindeki dataları tahlil edebilir ve çeşitli optimizasyon çalışmaları yapabilirsiniz.

Google AdSense

Nedir?En kolay tabiriyle web sitesi sahiplerinin, kullanıcılar için ürettiği içerikler sayesinde para kazanmalarını sağlayan bir araçtır. AdSende, sahip olduğunuz içeriğe nazaran yazılı yahut manzaralı reklamları web sitenize entegre eder. Bu reklamları, reklam verenler oluşturur ve fiyatını de onlar öder. Web sitenizde bulunan reklamların boyutu, önceliği yahut sıralaması değişeceği için kazanacağınız para da bunun üzere birçok parametreye bağlı olarak değişecektir.

Kuruluşunun üzerinden sadece 20 yıl geçmiş olmasına rağmen Google; internet dünyasının devi olmuş durumda. Ayrıca geleceğin teknolojisini de üretme ve yenilikler getirme açısından da oldukça hızlı yok kat eden nadir şirketlerden biri.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.