Google Maps Nedir? Google Maps Yer Ekleme

0 62

Günümüzde akıllı cep telefonları ve tabletler sayesinde hem internete girebilmek hem de çok çeşitli uygulamalara ulaşabilmek hayatımızı epeyce kolaylaştırıyor. Bu uygulamaları kullanarak hava durumuna bakabiliyor, bankacılık süreçlerini yapabiliyor ve buna benzeri daha bir çok işi pratik biçimde halledebiliyoruz. Sık kullanılan bu taşınabilir uygulamalarından biri de Google Maps. Pekala Google Maps nedir? Nasıl kullanılır?

Haritadan Daha Fazlasını Sunan Bir Uygulama: Google Maps Nedir?

Çabucak çabucak herkesin cep telefonunda bulunan uygulamalardan biri olan Google Maps, en çok navigasyon gayeli olarak kullanılıyor. Bunun yanı sıra dünyanın her tarafını 3 boyutlu görüntüleyebilme fonksiyonu sayesinde kullanıcılar, güya nitekim oralarda geziyormuş üzere hissedebiliyor. Kullanıcılar fiyatsız olarak sunulan bu uygulama sayesinde seçtikleri bir kentteki caddeleri, sokakları ve öbür açık alanları adım adım görüntüleyip gezebiliyor.

Google Maps Özellikleri Nelerdir?

Google Maps uygulaması bilgisayarların yanı sıra cep telefonu ve tablet üzere taşınabilir aygıtlarda da kullanılabiliyor. Bilgisayarlarda rastgele bir internet tarayıcısına girerek www.google.com.tr/maps adresi üzerinden uygulamaya ulaşılabiliyor. Taşınabilir aygıtlarda ise işletim sisteminize nazaran Google Maps uygulamasını indirerek kullanmak mümkün. Uygulamayı açtıktan sonra bulunduğunuz pozisyon belirleniyor ve ona nazaran gideceğiniz noktaya ulaşmanız için en uygun rota hesaplanabiliyor.

Google maps kullanma, kullanıcılardan gelen yorumlar ve tenkitler dikkate alınarak yapılan değişiklikler sayesinde çok daha pratik hale geliyor. Yapılan değişikliklerden en değerlisi uygulama kullanılırken telefonun çalması durumunda yaşanan kahır ile ilgili. Evvelce uygulamada istikamet tanımı alınırken telefon çalınca art planda taraf tanımı anlatımı devam ediyordu. Artık telefon çaldığında uygulamanın taraf tanımını durdurması seçeneği tercih edilebiliyor.

Google Maps uygulaması daima geliştirilirken engelli kullanıcılar da unutulmuyor. Amaç nokta haritada yazıldıktan sonra yol tanımı simgesi seçiliyor. Sonrasında toplu taşıma seçeneği işaretleniyor. Seçenekler sekmesinde güzergahların altında “tekerlekli sandalye erişimine uygun” halinde bir alternatif görülüyor. Bu sekme tercih edildiğinde engelli kullanıcılar için en uygun rota belirleniyor. Bu uygulama şimdi dünyada birkaç kentte hizmete sunulmuş durumda.

Sesli komut özelliği de uygulamayı pratik kılan bir öteki özellik olarak karşımıza çıkıyor. Uygulamayı genel olarak şoförlerin kullandığı göz önüne alındığında bu özellik başka bir değer kazanıyor. Sürüş sırasında eller direksiyondan kaldırılmadan ve gözü yoldan ayırmadan bu özellik kullanılabiliyor. “OK Google” denildiğinde sesli komut özelliği devreye giriyor ve istenilen yer sesli olarak söylenilerek bilgi alınabiliyor.

Google Maps Ne İşe Yarar?

Google Maps genel olarak kentlerdeki toplu taşıma imkânları ve çizgilerin birbiriyle olan ilişkileri, bisikletliler için kullanılabilecek uygun güzergahlar, uydu imgeleri, arazi manzaraları, özel araçla ulaşım için makul bir rotayı hesaplama ve bunu yaparken trafik durumu hakkında bilgilendirme, amaca ulaşma mühletini hesaplama ve bunlara benzeri bir çok imkân sağlıyor. Bu imkânların ayrıntılarını aşağıdaki üzere sıralayabiliriz:

Hedefe Ulaşmak İçin En Pratik Güzergahı Hesaplama

Genellikle bir yere giderken yol tanımı alma gayeli kullanılan uygulama, trafiğe nazaran maksada en kısa müddette gidilebilecek rotayı ve bu mühletin ne kadar olduğunu hesaplıyor. Kullanıcılar alternatif güzergahlar ortasından kendileri için uygun olanı tercih edebiliyor

3 Boyutlu Gezinti

Google Maps’in Street View özelliği ile dünyanın dört bir yanındaki noktalar görüntülenebiliyor. 3 boyutlu görsel üzerinde dolaşmak isteyen kullanıcılar parmağını ekranda sağa-sola, yukarı-aşağı sürükleyebiliyor yahut pusulayı kullanabiliyor. Uygulama yatay modda daha geniş bir imaj sunuyor.

Toplu Taşıma İle Güzergâh Belirleme

  • Bir hedefe giderken toplu taşıma kullanmak istiyorsanız, Google Maps yine en pratik rotayı oluşturabilmeniz için size yardımcı oluyor. Trenotobüs ve vapur seferlerinin saatleri, hangisine binip nereden aktarma yapmak gerektiği gibi bilgilere uygulama üzerinden ulaşılabiliyor.

Konum Paylaşma

  • Uygulama, bulunulan noktayı başkaları ile paylaşma imkânı veriyor. Birileriyle buluşulacağı zaman son derece pratik olan bu özellik sayesinde anlık konum paylaşımı yapılabiliyor. Bağlantıya tıklayan kişiler belirlenen süre boyunca ya da süresiz olarak konumu görebiliyor.

İş Rotası Oluşturma

  • Uygulama içinde bulunan iş rotası sekmesi sayesinde her gün işe gitmeden önce hangi saatte evden çıkılması ve işe giderken hangi rotanın kullanılması gerektiği görülebiliyor. Bunun için uygulama içerisinde ev ve iş adresini kaydetmek gerekiyor.

Zaman Çizelgesi Yaratma

  • Gezmeyi sevenler için faydalı olabilecek bu özelliği ile Google Maps gün içinde hangi konumlara gidildiğini gösteriyor. Ne kadar süre yürüdüğünüzü ve hangi araç ile gittiğinizi görebileceğiniz bu özellik ile gün içinde gidip unuttuğunuz yerleri hatırlayabilirsiniz.

Mesafe Hesaplama

  • Google Maps iki nokta arasındaki mesafeyi km olarak görme imkânı da sunuyor. Bunun için uygulama içerisinde bulunan ilgili yerlere her iki noktanın adı yazılıyor. Rota hesaplama istendiğinde otomatik olarak mesafenin ne kadar olduğu da sunuluyor.

Yakın Civardaki Yerleri Görme

  • Uygulama içerisinde belirli bir noktanın yakınındaki kafeleri, restoranları, tarihi yerleri, parkları, müzeleri ve buna benzer popüler diğer yerleri görmek mümkün. Aynı zamanda bu yerlere ilişkin kullanıcıların verdikleri puanlar ve yaptıkları yorumlar da görülebiliyor.

Park Yeri Bulma

  • Google Maps rota hesaplarken canlı trafik verilerini kullanıyor. Böylece hedef noktaya ulaşıldığında o bölgede park etme konusunda nasıl bir durumla karşılaşılabileceği konusunda kullanıcılara bilgi sunuyor. Park için ne kadar bir süre ayrılması gerektiği önceden bilinebiliyor.

Google Maps’e Firma Ekleme Nasıl Yapılır?

Son yıllarda bilhassa kurumsal firmalar Google Maps üzerinde pozisyonlarını işaretlemeyi tercih ediyor. Google Maps ekleme, müşterilere ve firmaya ulaşmak isteyecek herkese kolaylık sağlıyor. Ayrıyeten firmalar daha profesyonel bir görünüm elde ediyor. Her bölümde rekabetin çok arttığı düşünüldüğünde bu kolaylık firmaları bir adım öne taşıyor. Bu süreç 2 formda yapılabiliyor ve izlenmesi gereken adımlar bulunuyor:

Google Benim İşletmem Uygulaması İle Firma Ekleme

  • Bu işlem için öncelikle Android işletim sistemli telefona veya tablete Google Benim İşletmem uygulaması yükleniyor. Google hesabı ile oturum açılıyor. Açılan ekranda belirtilen adımlar takip ediliyor. Firmanın adı ve bilgileri girilip hizmet şartları kabul ediliyor.

Google Haritalar İle Firma Ekleme

  • Android telefonda veya tablette Google Maps uygulamasında firma aranarak doğru işletme seçiliyor. İşletme için hak talebinde bulunma düğmesine basılıyor. Bu işletmenin sahibi veya yöneticisiyim sekmesi işaretlendikten sonra doğrulama seçeneği belirleniyor. Ekranda çıkan adımlar takip ediliyor.

Google Maps Nasıl Kullanılır?

Uygulama esas olarak internet bağlantısı ile kullanılıyor olmakla birlikte çevrimdışı kullanma özelliği de bulunuyor. Bu özellik internet bağlantısının yavaş olması veya hiç olmaması gibi durumlarda oldukça faydalı oluyor. Ayrıca uygulamayı kullanırken mobil internet kotasının harcanmaması için de çevrimdışı kullanım önem arz ediyor. Çevrimdışı erişim imkânı ile hedeflenen noktanın haritası indirilip uygulama üzerinde kullanılabiliyor.

Google Maps yer ekleme imkânı da sunuyor. Birden fazla kullanıcı tarafından bilinmeyen bu imkân büsbütün fiyatsız olup bundan faydalanabilmek için uygulama üzerinden Google hesabını açmak gerekiyor. Harita üzerinde işaretçi ekle sekmesi seçiliyor. Yer eklenecek alan seçildikten sonra seçilen yere isim veriliyor. Sonrasında kaydet tuşuna basılarak süreç tamamlanıyor ve böylelikle ilgili yer harita üzerinde ismiyle birlikte görülebiliyor.

Uygulamada firmaları ve iş yerlerini eklemenin yanı sıra Google Maps adres ekleme imkânı da sunuyor. Süreç genel olarak başka yer ekleme süreçleri ile birebir formda işliyor. Konutunuzu ya da dilediğiniz öbür bir pozisyonu harita üzerinde işaretledikten sonra oraya gitmek istediğinizde adresi tekrar yazmanıza gerek kalmıyor. Listeden ilgili yerin ismini seçip en uygun olan rotayı hesaplayabiliyorsunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.