Google kuantum yapay zeka tesisini duyurdu

0 62

Google sırf bir arama motoru değil, teknolojinin pek çok alanında faaliyet gösteren bir şirket. Bu vakte kadar Google’dan bunu kanıtlayan yazılımsal tahliller gördük. Son yıllarda yapay zekaya ve derin öğrenmeye yük veren Google, kuantum yapay zeka araştırmalarının yapılacağı yerleşkesini duyurdu. Şirketin bu yerleşkede gerçekleştireceği projelerle ilgili birtakım vaatleri var.

Google kuantum yapay zeka araştırmalarına yük verecek

Yapay zeka, teknolojinin gelişimine istikamet verecek etkenlerden bir tanesi. Şahsî bilgisayarlara nazaran çok daha farklı olan kuantum bilgisayarların çalışma prensibi daha çok mümkünlüğü araştırıyor. Konutlarımızda kullandığımız bilgisayarlar olasılıkları mümkün ya da imkansız olarak değerlendirirken; kuantum bilgisayarlar olasılıkları araştırabiliyor.

Google’ın birinci kuantum yapay zeka yerleşkesi California’nın Santa Barbara kentinde açıldı. Google bu tesiste sürdürülebilir güç üzere dünyanın artan nüfusuna karşı acil tahliller için araştırmalar yapılacak. Bununla birlikte uzay keşifleri üzere bilimsel araştırmalar için de kuantum bilgisayarlar değerli bir avantaj olacak.

Bir kuantum bilgisayar

Google, derin öğrenmeyi birinci kere 2001 yılında yazım yanlışlarını denetlemek için kullanmaya başladı. Örneğin “araba” sözü her aratıldığında bu derin öğrenme veritabanına eklendi, şayet “araba” biçiminde 1000 arama yapıldıysa ve “arba” biçiminde 50 arama yapıldıysa algoritma hangisinin hakikat olduğunu anlayabiliyor.

Google için yapay zeka bundan ibaret olmadı, ilerleyen yıllarda daha kapsamlı araştırmalar için de yapay zeka kullanıldı. Tüketiciye sunulan en âlâ örneklerden biri olan Google Lens de derin öğrenme ile çalışıyor.

Google’ın kuantum bilgisayarlar için amacı ise 2030 yılına kadar 1 milyon kübit. Günümüzde kuantum bilgisayarlardaki kübit sayısının 100’ün altında olduğunu düşünürsek bu büyük bir maksat. Şirket bu büyük gayesi bir macera olarak nitelendiriyor ve geliştirilme sürecinin yıllar alacağını söylüyor.

Google’ın kuantum bilgisayar macerasına ilerleyen yıllarda şahit olacağız. 2030 yılına kadar kuantum bilgisayarların süreç hacminin ne kadar büyüyeceğini merakla bekliyoruz.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.