Google, İş Araçlarına Getireceği Yenilikleri Duyurdu

0 71

Google, 3 gün sürecek Google I/O aktifliğinin birinci kısmını dün gerçekleştirdi. Android 12 tanıtımının da yapıldığı aktiflikte şirket, iş ve okul hayatında kullanılan birçok eserine getireceği yeni özelliklerden bahsetti. Yapılacak yenilemeler; Sheets, Docs ve Meet üzere birçok aracın sonlarıyla oynayacak.

Kısaca özet geçmek gerekirse Google, pandemi devrinde kullanımı kat kat artan kimi araçlarını ‘modernize’ edecek ve kullanımını kolaylaştıracak. Örneğin Docs’taki sayfalandırma özelliği kapatılabilecek ve yazılarda emoji kullanılabilecek. Sheets, direkt Meet’le birlikte kullanılabilecek. Gelin yeniliklere biraz daha ayrıntılı bir halde göz atalım.

Sayfalar kalkıyor, emojiler geliyor

Google, Docs’u sayfasız hale getirecek. Kullanıcılar, yazdıkları yazıları sayfalara ayırma özelliğini kapatabilecek. Böylelikle uzun açıklamalar, bol görselli anlatıma sahip yazılar bölünmemiş olacak ve dijital ortamda incelenmeye uygun bir nizam oluşmuş olacak. Docs yazılarında emoji kullanımı da mümkün olacak. Kimimizin pek tercih etmediği bu simgeler; artık yalnızca ferdî hayatta değil, iş hayatında bile karşımıza çıkacak kadar yaygınlar. Emoji kullanmayı tercih eden çalışanlar, iş yazılarında ‘anlatımı güçlendirmek’ için ortaya simgeler sıkıştırabilecek. Doğal bunu yapmadan işverenin ne kadar önemli biri olduğunu gözlemlemekte yarar var.

Google araçları, direkt Meet’te kullanılabilecek

Artık Meet görüşmelerinde Google’ın birçok başka aracı direkt kullanılabilecek. Slides, Docs ve Sheets evrakları, Meet görüşmesi sırasında ek bir araç gerekmeden görüntülenebilecek ve düzenlenebilecek. Tıpkı özellik Google Chat uygulamasında da kullanılabilecek. Bu da örneğin ortak ödevler ya da sunumlarda işleri bir oldukça kolaylaştıracak.

Google’ın uzaktan eğitim ve uzaktan çalışmayı kolaylaştıracak yeniliklerinden sonuncusu ise ‘Smart Chips’ isminde bir özellik olacak. Kullanıcıların birbirini tanımasını sağlayacak bu ‘yaka kartları’; yer, işyeri, vazife ve gibisi bilgilere basitçe erişim sağlayacak.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.