Google Earth Da Mesafe Ölçme

0 51

PC üzerinden Google Earth mesafe ölçümlerine geçmek zor değil. Bunun için ölçüm yönlendirmeleri yapılır ve harita üzerinden kısa süre içerisinde mesafeleri değerlendirmeniz esas alınır.

Mesafe Ölçümü Nasıl Yapılır?

Google Earth’da mesafe ölçümü için haritalar üzerinden başlangıç noktasına netlik kazandırılır. İster konum belirtir isterseniz de herhangi bir yer üzerinden ölçüme geçersiniz. Bunun arkasından:

  • Konumlar netleştiğinde ‘mesafeyi ölç’ butonlarına yer verilir.
  • Haritada herhangi bir yerin belirlenmesi üzerine ölçüm ve yol güzergahı yapılır.

Görüldüğü üzere Google yönlendirmeleri eşliğinde ölçüm yapmakta zorlanmazsınız. Hatta haritadan konum değişikliğine başvurmak ya da belirlenen noktanın kaldırılması gibi alternatiflere de değinilebilir.

Yer Ölçümü Nasıl Olur?

Google Earth’da mesafe ölçümü için PC, tablet ya da akıllı cihazlardan işlem görülebilir. Android telefonlardan kolaylıkla Google Earth tercihinde bulunarak ölçüme başvurabilirsiniz.

Yerküre üzerinden konum tercihinde bulunmak önem arz ediyor. Buna ek olarak özel arama butonlarına yer verilir ve istediğiniz noktaya ulaşmanız kolay hale gelir. Yerin ayarlanması halinde:

  • Google Earth üzerinden ‘ölçüm’ tercihinde bulunmanız gerekir.
  • Nokta eklemek için de harita üzerinden hareket etmeniz istenir.

Bu şekilde nokta ekler ve konuma netlik kazandırırsınız. Son olarak ise ‘bitti’ tercihinde bulunmanız yeterli olacaktır. Tüm bu adımlara karşı mesafe ölçümü tamamlanacaktır. Görüldüğü üzere hem masa üstü hem de mobil cihazlardan ele alınır. Her birinden konum noktalarını belirleyerek mesafe ölçümüne geçmeniz birkaç dakikanızı alacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.