Google, Android 12 İşletim Sistemini Tanıttı

0 72

Google’ın bugün düzenlediği Google I/O etkinliğinde şirket, yepisyeni teknolojilerini ve uygulamaları ile hizmetlerine getirdiği yeni özellikleri gösterdi. Ancak aktiflikte beklediğimiz en değerli eser, Android işletim sisteminin yeni sürümü Android 12’ydi. İşte o an geldi ve Google, Android 12’yi resmen gösterdi. Aktiflikte Android 12’nin sunacağı performans hakkında ayrıntılı bir bilgi paylaşılmadı, sırf daha düzgün optimize edildiği söylendi.

Android 12 sunumu, Matias Duarte’nin tasarım konuşmasıyla başladı. Google, birinci olarak Android 12’yi gösterdi. Android 12, gördüğümüz imajlardan basitçe anlayabileceğimiz biçimde çok daha renkli, çok daha büyük ve net, ve çok daha ‘köşesiz’ bir hâl alacak. Tasarım, olabildiğince minimal seviyeye indirilmiş durumda.

Android 12 tasarımı:

Android 12 işletim sistemiyle birlikte yeni bir tasarım lisanı uygulanmaya başlayacak. 2014 yılında tanıtılan Material Design lisanının yerini, ‘Material You’ isimli yeni bir lisan alacak. Gördüğümüz bu manzaralar, Google’ın saf Android işletim sisteminde yer alacak. Android işletim sistemi kullanan öteki telefon üreticilerinin tıpkı dizaynlara yer verip vermeyeceklerini şimdi bilmiyoruz.

İşletim sistemindeki kullanım bölgelerini giderek büyütmeye devam eden Google, yeni sürümde de bu bölgeleri büyütecek. Ekrandaki her bir buton, pencere ve seçenek daha büyük bir halde görüntülenecek. Bununla birlikte animasyonlarda da iyileştirmeler yapılacak.

Kamera, mikrofon ve pozisyon için yeni saklılık özellikleri:

Google, Android 12’yle birlikte zımnilik konusunda da geliştirmelere yer verecek. Kapalılığın artırılacağı en değerli noktalarsa kamera, mikrofon ve pozisyon olacak. Kamera ve mikrofonunuzu aktifleştirdiğinizde ekranınızın sağ üst köşesinde yeşil bir nokta göreceksiniz ve böylelikle bu iki donanımdan birinin kullanıldığını anlayabileceksiniz.

Rastgele bir uygulama, kamera yahut mikrofonunuzu kullanmak istediğinde size müsaade verip vermediğiniz sorulacak. Şayet müsaade vermezseniz, uygulama kameraya ya da mikrofona erişmiş üzere davranacak. Ama kaydedeceği tek şey siyah manzara yahut büsbütün sessizlik olacak. Pozisyon tarafındaysa Google, pozisyon müsaadelerine yeni bir seçenek ekleyecek.

Bugün bir uygulamaya pozisyon müsaadesi verirken “Her zaman” ya da “Yalnızca bu uygulamayı göster” seçeneklerinden birini seçiyoruz. Ancak Android 12’yle birlikte bu iki seçeneğin yanı sıra pozisyonumuzun en yanlışsız halde mi yoksa yaklaşık bir biçimde mi aktarılacağını da ayarlayabileceğiz. Böylelikle dilerseniz uygulamalara tam pozisyonunuzu iletmeyebileceksiniz.

Android 12’yle birlikte gelecek başka özellikler:

  • Android TV sistemleriyle çalışacak gömülü kumanda
  • NFC ve UWB teknolojileriyle araç kilidi açma (BMW, teknolojiyi destekleyenlerden birisi olacak)
  • Chrome OS aygıtlar, Android telefondaki fotoğraf galerisine Wi-Fi Direct üzerinden anında erişebilecek.

Android 12, her vakit olduğu üzere öncelikli olarak Google’ın kendi akıllı telefon serisi olan ve saf Android’le çalışan Pixel telefonlar için yayınlanacak.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.