Gazze, Google Haritalar’da Neden Bulanık Görünüyor?

0 48

Dünyanın en tanınan harita ve navigasyon servislerinden biri olan Google Haritalar, çoğumuz için gitmek istediğimiz adrese en kısa yolu gösteren bir uygulama olsa da farklı fonksiyonları de bulunuyor. Bunların başında ise dünyanın rastgele bir noktasındaki coğrafik değişimlerin yeni bir halde takip edilebilmesi geliyor.

Google Haritalar’a girdiğinizde askeri ya da stratejik kimi noktalar dışında çabucak her kenti ve bölgeyi yüksek çözünürlüklü olarak görüntüleyebiliyorsunuz. Fakat şu sıralar dünyanın en fazla konuştuğu yerlerden biri olan Gazze‘yi Google Haritalar ya da Apple Haritalar’da yüksek çözünürlüklü olarak görüntüleyemiyorsunuz? Tamam da neden?

Kuzey Kore’nin başşehri bile Gazze’den daha yüksek çözünürlükle gösteriliyor

“Neden?” sorusunu yanıtlamadan evvel yüksek çözünürlüklü uydu imajlarının neden değerli olduğu ve bulunup bulunmadığı sorularını yanıtlamak gerekiyor. Bildiğiniz üzere Gazze şu sıralar önemli çatışmalara konut sahipliği yapıyor ve uydu manzaraları, yaşananları raporlamak ismine büyük ehemmiyet taşıyor. Bir silah ateşlendiğinde ya da bir bina vurulduğunda, bunu uydu manzaralarından anlayabiliyorsunuz.

Pekala yüksek çözünürlüklü uydu manzaraları var mı? Aslına bakacak olursak ABD ile İsrail ortasındaki 1997 tarihli bir muahede sonucunda “güvenlik telaşları” nedeniyle İsrail ve Filistin bölgelerinin yüksek çözünürlüklü uydu manzaralarının ticari uygulamalar için paylaşılması yasaklanmıştı.

Fakat bu yasak, ABD dışındaki şirketlerin yüksek çözünürlüklü uydu imajlarını halihazırda paylaşıyor olması nedeniyle geçtiğimiz yıl kaldırılmıştı. Dolayısı ile evet, yüksek çözünürlüklü uydu imajları bulunuyor ve en azından kağıt üzerinde şirketlerin bu imajları paylaşmasını engelleyen bir yasa ya da mevzuat bulunmuyor.

Mevzuyu gündeme getiren BBC, harita servislerinde neden hala yüksek çözünürlüklü uydu imgelerine yer vermediklerini öğrenmek için Apple ve Google ile bağlantıya geçti. Apple, bahisle ilgili olarak haritalarını yakında 40 santimetrelik yüksek çözünürlüğe güncelleyeceğini açıkladı.

Google ise uydu manzaralarının bir dizi “sağlayıcıdan” geldiğini söz ederek daha yüksek çözünürlüklü imajlar elde ettikçe uydu imgelerini yenilemeyi değerlendirdiklerini fakat şu an için kelam konusu yüksek çözünürlüklü imajlarla değiştirmeyi planlamadıklarını belirtti. Sonuç olarak ortada yüksek çözünürlüklü manzaraları paylaşmamak için “teknik” bir neden bulunmuyor.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.