GALAX, Micron çipli DDR5 RAM’lerini görücüye çıkardı

0 14

Bilgisayar donanımları her 18 ayda bir iki kat daha süratli gelişiyor. Bu durum, eldeki teknolojilerin çabuk eskimesine neden olabiliyor. Lakin bilgisayarlar için üretilen bellekler, işlemcilere yahut ekran kartlarına kıyasla biraz daha yavaş gelişiyor. Uzun vakittir kullanılan DDR4 bellekler de yerini yavaş yavaş DDR5 teknolojisine bırakıyor. Şimdi piyasada DDR5 destekleyen bir anakart bulunmasa da firmalar sıkı bir rekabetin içerisinde. Bu şirketlerden birisi olan GALAX, DDR5 RAM üretimi için harekete geçti.

Hong-Kong merkezli üretici, daha çok ekran kartları ile ünlü.

GALAX, DDR5 RAM üretiminde atağa kalktı

Bir sonraki Intel ve AMD platformlarının DDR5 RAM destekleyeceğine kesin gözle bakılıyor. Bu sebeple, RAM üreticileri de DDR5 bellek üretimine tartı vermiş durumda. SK-Hynix ve TEAMGROUP, DDR5 RAM üretimine birinci başlamış durumda. Geçtiğimiz günlerde ise Samsung, sunucular için 512 GB kapasiteli DDR5 bellek geliştirdiklerini duyurdu.

Micron’un D8BNJ çipini kullanan GALAX DDR5 RAM, yüksek frekans ve sürat aşırtma potansiyeli sunuyor. Eserin özellikleri şimdi açıklanmasa da Micron, çipleri GALAX’a yollamış durumda. Şirket, hali hazırda Hall of Fame ve Gamer olmak üzere iki farklı RAM modeline sahip. Yeni DDR5 belleklerin de Hall of Fame ismi altında çıkacağını varsayım ediyoruz.

DDR5 belleklerin bu yılın üçüncü çeyreğinde satışa sunulacağı iddia ediliyor. Lakin, hiçbir firma kesin bir tarih vermiş değil.

Intel’in Eylül ayında tanıtacağı iddia edilen Alder Lake serisi, 4800 MHz temel DDR5 RAM frekansı destekleyecek. Şimdi kesin bir bilgi olmasa da sızıntılar bu istikamette. Yeni Intel ve AMD işlemciler DDR5 teknolojisini desteklese de DDR4 için geriye dönük uyumluluk da olacak. Böylelikle birinci etapta DDR5 RAM satın alamayan kullanıcılar süreksiz olarak ellerindeki bellekleri kullanabilecek.

Galax, DDR5 RAM pazarında öncelikle TEAMGROUP ile rekabet edecek. Samsung’un sunucular haricinde masaüstü bilgisayar için de DDR5 RAM üretip üretilmediği bilinmiyor. Lakin, kestirimler DRAM pazarının önderi Samsung’un geri kalmayacağı istikametinde. Ek olarak, SK-Hynix‘in de DRAM çipi üretimi haricinde bellek pazarına girme ihtimali var.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.