Flash Player’a veda edeceğimiz güncelleme geliyor

0 55

Microsoft, geçtiğimiz yıl Adobe tarafından desteklenmesi bırakılan Flash Player hizmetini Windows 10‘dan büsbütün kaldırmaya başlıyor. Hizmeti sistemden büsbütün kaldıracak güncellemenin geleceği tarih muhakkak oldu.

Microsoft, ‘Adobe Flash Player’ı Kaldırma güncellemesi‘ ismiyle piyasaya süreceği güncellemeyi Temmuz ayından itibaren mecburî hale getirecek. Öte yandan yazılımın bu ay gelmesi beklenen Windows 10 21H1 sürümüyle de kaldırılması mümkün olacak.

Adobe Flash Player güncellemesi eski sürümleri de kapsayacak

AdobeFlashPlayer‘ı büsbütün kaldıracak olan güncelleme, Windows 8.1, Windows Server 2012 ve Windows Embedded 8 Standard üzere daha eski işletim sistemleri için de mevcut olacak. Microsoft vakit çizelgesini paylaştığı blog gönderisinde şu tabirleri kullandı:

“Microsoft, birçok kişinin otomatik olarak alacağı ve yükleyeceği bir güncellemeyle Flash takviyesini Microsoft Edge taryıcısından zati kaldırıyor. Artık de Windows ile birlikte gelen Flash Player kaldırılıyor”

Güncelleme için açılan dayanak sayfasında, diğer bir kaynaktan manuel olarak yüklenen Adobe Flash Player sürümlerinin kaldırılmayacağı ve kullanıcıların bunu kendilerinin sistemlerinden silmeleri gerektiği bildirildi.

Flash’ın piyasadan büsbütün silinme projesi yıllardır devam ediyor. Büyük tarayıcılar 2016’dan beri tarayıcıyı platformlarından yavaş yavaş kaldırmaya başladı. Adobe de geçen yılın sonunda yazılıma verdiği takviyesi sonlandırdı. Takviyenin sona ermesiyle birlikte Archive.org, internet geçmişinin kıymetli bir kısmını korumak hedefiyle binlerce eski Flash oyunu ve animasyonunun yedeğini sunmaya başladı.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.