Figma Kullanıcılarının İşini Kolaylaştıracak 10 Tüyo

0 56

Standart bir kullanıcı için bir uygulamanın derin yazılım özellikleri pek mana söz etmez, değerli olan görünen taraf yani arayüzüdür. Bu nedenle macOS ve Windows işletim sistemi için uygulama geliştirenler Figma programı ile arayüz dizaynları yaparlar. Figma, benzerleri olsa bile sunduğu özellikler ile öne çıkmakta ve uygulama arayüzü tasarlamak konusunda uzun vakittir en tanınan olma unvanını korumaktadır.

Yetenekli bir dizayncı, Figma ile nitekim kusursuz işler başarabilir. Lakin bu olağanüstü işler için ağır emek gücü ve vakit harcamak gerekiyor. Her programda olduğu üzere Figma için de kullanıcıların işini kolaylaştıracak kimi ipuçları ve tüyolar var. Kelam konusu tüyoları bilmeden de mükemmel dizaynlara imza atılabilirsiniz fakat birkaç tüyo bilmek, epeyce güç olan tasarım sürecini biraz daha kolaylaştıracaktır.

Figma’da işinizi kolaylaştıracak tüyolar:

  • Bileşen ve katmanlara özel isimler verin.
  • Birden çok sayfa üzerinde gruplama yapın.
  • Vakitten tasarruf etmek için bileşenleri kullanın.
  • Hazır Figma tarzlarını kullanmaktan çekinmeyin.
  • Bileşenleri farklı boyutlarda inceleyin.
  • Kesinlikle bütün Figma kısayollarını öğrenin.
  • Izgaralarınızı her yerde kullanın.
  • Renkleri tek tek değiştirmekle uğraşmayın.
  • Arama çubuklarını tesirli kullanın.
  • Renk tarzlarına süratli ulaşın.

Bileşen ve katmanlara özel isimler verin:

Dizaynın ne kadar karmaşık olduğuna bağlı olarak kullanıcı, bazen yüzlere bileşen ve katman ortasında bile kalabilir. Bu belgeleri varsayılan isim ile kullanmak ya da çok da açıklayıcı olmayan isimler vermek, ilerleyen süreçte içinden çıkılmaz bir karmaşaya sebep olacaktır. Tertipli bir gruplama yapmak, uzun da olsa açıklayıcı evrak isimleri vermek ve her birini yanlışsız bir biçimde yerleştirmek çok daha verimli çalışmanızı sağlayacaktır.

Birden çok sayfa üzerinde gruplama yapın:

Tasarım dünyasına şimdi yeni adım atmış olan şahıslar tüm kullanıcı akışlarını, yinelemeleri ve bileşenleri tıpkı sayfada tutarak güya her şey ellerinin altında olursa daha kolay olur diye düşünürler. Elbette bu durumun yarattığı tek şey baş karışıklığı olur. Katman panelinde bulunan menüden dilediğiniz kadar yeni sayfa açabilir ve bu sayfalarda birebir öğeleri gruplandırarak kendinize ne aradığınızı basitçe bulabildiğiniz bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz.

Vakitten tasarruf etmek için bileşenleri kullanın:

Diyelim tasarımınızda tekrarlanabilir simgeler ve düğmeler var. Çalışma sisteminize uygun olarak tahminen onlarca da kopya tasarım öğesi oluşturdunuz. Pekala, yaptığınız her bir düzenlemeyi tekrar tekrar kopyalar üzerinde tekrar gerçekleştirmek mantıklı mı? Tabi ki değil. Tekrarlanabilir simgeleri ve düğmeleri birer bileşene dönüştürün. Böylelikle özgün tasarım üzerinde yapmış olduğunuz her değişiklik kopyalara da yansıyacaktır. Vakitten nasıl tasarruf edebileceğinizi bir düşünün.

Hazır Figma tarzlarını kullanmaktan çekinmeyin:

Dizaynın yapısına nazaran değişiklik gösterse de bir dizayncı bazen yüzlerce tasarım öğesinin içinde kaybolabilir. Hazır tarzlar ise tüm bu öğelerin standart dizilimini sunar. Bir öğe için hazır bir tarz seçtiğiniz vakit her seferinde yine elle bedel girmekten ve düzenleme yapmaktan kurtulursunuz. Ufak bir renk değişikliği yapmak istediğiniz vakit elle bu bedeli tek tek girmek yerine hazır bir tarz sayesinde tek tıkla bu değişimi gerçekleştirebilirsiniz. Kolay üzere görünen ancak tam manasıyla hayat kurtaran bir tüyo.

Bileşenleri farklı boyutlarda inceleyin:

Figma üzerinden bir bileşen oluşturduğunuz vakit elle makul bir paha olarak girerek tam da olması gereken boyutu ayarlayabilirsiniz. Lakin çalışmanın ilerleyen safhalarında boyut değişikliğine gitmek zorunda kalabilir ve bileşenin hangi boyuta sahip olması gerektiğinden emin olamayabilirsiniz. Bileşen çerçevesinin bir ucundan tutarak farklı boyutlarda nasıl göründüğünü öğrenebilirsiniz. Yeterli hazırlanmış bir bileşen, her boyuta ahenk sağlayacaktır.

Kesinlikle bütün Figma kısayollarını öğrenin:

Her program üzere Figma da kullanıcıları için kimi süreçleri kolay kolay gerçekleştirebilecekleri kısayollar sunuyor. Ctrl + C üzere kısayollar artık herkes tarafından biliniyor ve her programda uygulanıyor. Lakin Figma’da çok daha fazlası var, hem de buraya sığmayacak kadar. Katman panelindeki menüden Yardım ve Hesap seçeneğine, oradan Kısayollar seçeneğine tıklayarak Figma üzerinden kullanabileceğiniz tüm kısayolları öğrenebilirsiniz.

Izgaralarınızı her yerde kullanın:

Bir dizayna başlamadan evvel oldukça uğraştınız ve neyin nereye geleceğini gösteren kusursuz bir ızgara yaptınız. Daha sonra farklı bir çalışma yüzeyi açtınız ve o da ne, o kadar emek verdiğiniz ızgara yok. Merak etmeyin, ızgaranızı farklı çalışma yüzeylerinde de kullanabilirsiniz. Sağ paneldeki ızgara butonuna tıklayın, buton mavi olduktan sonra Ctrl + C tuş kombinasyonunu tuşlayın. Izgarayı kullanmak istediğiniz çalışma yüzeyini açın ve yapıştırın. İşte bu kadar kolay.

Renkleri tek tek değiştirmekle uğraşmayın:

Her dizaynın genel bir renk teması olur ve dizayndaki başka bileşenler de bu temaya uygun renklerde düzenlenir. Lakin her şey tasarımcının elinde. Vazgeçtiniz ve artık farklı bir renk teması üzerinde çalışmak istiyorsunuz diyelim. Renkleri tek tek değiştirerek bütün gününüzü harcamayın. Sağ panelden Selection Colors aracını açın ve buradan tüm dizaynın renk temasını tek tıkla değiştirin. Yeni rengi beğenmediyseniz birebir araç üzerinden eski haline çeviriverin.

Arama çubuklarını tesirli kullanın:

Figma panellerinde bulunan neredeyse tüm araçların üzerinde bir arama çubuğu görürsünüz. Birtakım dizayncılar hiç tenezzül etmezler ancak bir öğeyi arama çubuğu üzerinden arayarak, elle aramaktan çok daha süratli bir formda bulabilirsiniz. Bilhassa metin tarzı üzere binlerce seçeneğin olduğu bir araçta hangisini kullanacağınızı bulmak epey uzun sürebilir. Bunun yerine arama çubuğuna birkaç harf yazarak anında aradığınız metin tarzını bulabilirsiniz.

Renk tarzlarına süratli ulaşın:

Dizayncılar çok yeterli bilecektir, bir rengin onlarca farklı tarzı vardır. Yani mavi, her vakit sırf mavi değildir. Bu tarzı belirlemek için elle sayısal bedel de girebilirsiniz ancak bir değil, beş değil tek tek elle renk tarzı belirlemek çok vakit alacaktır. Bunun yerine sağ paneldeki Kılavuz menüsünden Liste seçeneğini açın. Renk Tarzları aracı üzerinden aradığınız rengin binbir tonuna ulaşabilir ve tek tıkla bu değişimi tasarımınıza yansıtabilirsiniz. Hissedilir bir vakit tasarrufu sağlayacaksınız.

macOS ve Windows işletim sistemine uygulama geliştiren kullanıcılar ortasında en tanınan arayüz tasarım programı olan Figma kullanırken işinizi kolaylaştıracak kimi tüyolardan bahsettik. İşin ustaları elbette bunları biliyordur lakin tasarım dünyasına yeni adım atanlar için bu tüyolar kulağa küpe olacak cinsten.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.