‘Figma’ Gibisi En Âlâ 10 Program

0 88

Elbet ki son yıllarda Figma hizmetinin tasarım dünyasına yeni bir soluk kazandırdığını söyleyebiliriz. Sadece standart tasarım yapmakla kalmayıp, bir grup çalışmasına imza atmak ve iş akış takibi yapmak için de ülkü bir hizmet sunuyor. Birinci defa ismini 2011 yılında duymuş olsak da Figma, bilhassa son yıllarda süratli bir yükselişe geçti ve pek çok kreatif ajansın bile gözdesi bir program haline geldi.

Elbette bu tıp bir tasarım, grup çalışması ve iş takip imkanı veren tek uygulama Figma değil. Pek çok farklı geliştirici tarafından sunulan, farklı abonelik tiplerine ve özelliklere sahip birçok program bulunuyor. Üstelik bu programların pek birçoklarının taşınabilir uygulama hizmeti de bulunuyor. Tasarımcıların gözdesi Figma gibisi en âlâ programlar listemizdeki her bir programın kendine has, dikkat çeken özellikleri bulunuyor.

Figma gibisi en yeterli programlar:

  • Sketch
  • GRAVIT
  • Pidoco
  • Affinity Designer
  • Froont
  • Adobe XD
  • Balsamiq
  • Mockplus
  • Inkscape
  • ProtoPie

Sketch

Sketch, Figma gibisi programlar ortasında en sık tercih edilenlerden bir tanesi lakin Windows dayanağı olmaması en dikkat çeken olumsuz istikameti olarak kabul ediliyor. Kullanıcılarının da katkı sağlayabildiği geniş bir kitaplık ağına sahip. PDF, JPG ve PNG formatlarını kolaylıkla dışa aktarabilen, vektör tabanlı ancak piksel hassas bir sistem sunuyor. Kendi yansıtma özelliği sayesinde birden fazla aygıtta önizleme imkanı sunan Sketch ile tıpkı anda birden fazla görünüm üzerinde çalışmak da mümkün.

GRAVIT

Temel özelliklerini fiyatsız olarak sunan GRAVIT programını çok daha profesyonel kullanmak için fiyatlı abonelik paketlerini inceleyebilirsiniz. Program; PDF, JPG, PNG ve SVG formatlarını kolaylıkla dışa aktarabiliyor. Vektör tasarımı konusunda başarılı olsa da web tasarım konusunda bir takviye sunmuyor. Sketch belgelerini da muvaffakiyetle açabilen programın son derece sade ve kullanışlı bir arayüzü var. Programın sunduğu geniş kitaplık ağına Linux, Windows, macOS, Web üzere farklı platformlar üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

Pidoco

Yeni başlayanların bile kolaylıkla kullanabileceği, sade bir arayüze sahip olan Pidoco, 400’den fazla etkileşimli öğe bulunan kitaplığı ile dikkat çekiyor. Taşınabilir ve öbür prototipler için özel şablonlar da sunan program, canlı önizleme özelliği ile direkt simülasyona ulaşma imkanı da sunuyor. Web tabanlı bir hizmet olması kimi kullanıcılar için eksi bir özellik olabilir. Ekran geçiş animasyonları ile çok daha güçlü web dizaynlarına imza atmanızı sağlayan Pidoco, ekran haritası özelliği ve kolay güncellenebilir taslakları ile öne çıkıyor.

Affinity Designer

Affinity Designer, uzun vakittir neredeyse hiçbir programda görmediğiniz bir tek seferlik satın alım siyaseti sunuyor. Yani her ay abonelik fiyatı ödemiyor, bir kere programı satın alıyor ve dilediğiniz üzere kullanabiliyorsunuz. Güçlü tasarım araçlarına, gelişmiş sembol idare özelliklerine, SVG takviyesine ve başarılı bir vektör grafik aracına sahip. Windows, MacOS, iOS takviyesi ile geniş kullanım imkanı sunan Affinity Designer’ın PNG, JPEG, GIF başta olmak üzere pek çok formatı dışa aktarma özelliği yerleşik olarak bulunuyor.

Froont

Froont aslında bir masaüstü programı değil, web tabanlı tasarım takviyesi sunan bir uygulamadır. Elbette bu durumun hem eksi hem de artı istikametleri var. Büsbütün fiyatsız olması elbette büyük bir artı lakin uygulama büsbütün halka açık durumda. Yani uygulama üzerinden yapmış olduğunuz tüm dizaynlar, herkes tarafından görülebiliyor. Başka bir öne çıkan özelliği ise dalgın dizayncılar için hayat kurtarıcı olan otomatik kaydetme özelliğidir. Froont’u birincil program olarak kullanmak biraz sıkıntı olabilir lakin tasarım takviyesi konusunda başarılı olacağı kesin.

Adobe XD

Yılların deneyimi Adobe tarafından geliştirilen Adobe XD, kararlı bir yapıya sahip fakat listedeki öteki programlar kadar geniş bir tasarım yelpazesi sunmuyor. Animasyon ya da logo, simge ve öbür sembolleri tasarlamak için rastgele bir aracı bulunmuyor. Lakin husus web tasarım ve taşınabilir uygulama tasarımı ise farkını ortaya koyacak pek çok araç ile karşınıza çıkıyor. Adobe XD yeni başlayanlar ya da tasarım işini öğrenmek isteyenler için uygun bir program değildir, profesyonel kullanıcılar için geliştirilmiştir.

Balsamiq

Balsamiq; o kadar sade, o kadar kullanışlı bir arayüz sunuyor ki hayatında daha evvel hiç tasarım yapmamış bir kullanıcı bile programı indirip kurduktan sonra 75’ten fazla yerleşik arabirim ve 190’a yakın simgeden oluşan kitaplığın yardımı ile ufak ufak tasarım yapmaya başlayabilir. Takım çalışmaları için de ülkü olan program üzerinden özel kullanıcı demolarını süratle oluşturabilir ve tüm klavye kısayollarını özelleştirebilirsiniz. Tek olumsuz yanı ise kendi kitaplığı dışında bir öğeyi uygulama içine eklemenin epey sıkıntı olması.

Mockplus

İsminden da anlaşılacağı üzere Mockplus, süratli ve kolay mockup yani tam ölçekli tasarım modelleri hazırlayabileceğiniz bir programdır. Model hazırlamak için evvelden oluşturulmuş 200’den fazla şablon sunan bir kütüphaneye sahiptir. Fiyatsız kullanabileceğiniz 3 binden fazla simge ve 2500’den fazla vektör sunuyor. Mockplus programının olumsuz istikameti ise oluşturduğunuz dizaynları sırf fiyatlı abonelik ile dışa aktarabiliyor oluşunuz. Yani fiyatsız tasarım yapabiliyorsunuz lakin kullanmak için fiyat ödemeniz gerekiyor.

Inkscape

Inkscape’in SVG, Photoshop ve Illustrator dahil pek çok farklı program dayanağı sayesinde, yaygın olarak kullanılan birçok evrak formatını program üzerinden açabiliyorsunuz. Üstelik açtığınız bu evraklar üzerinde yaptığınız tüm değişiklikleri farklı belge formatlarında dışa aktarabilmeniz de mümkün. Lakin varsayılan olarak kendi SVG formatını kullanmaktadır. Birtakım kullanıcılar Inkscape programının güncellemelerinden şad kalmadılar ancak yeni güncellemelerin her an yolda olduğunu da hesaba katmak gerekiyor.

ProtoPie

Mac ve Windows dayanağı ile farklı platformlarda kullanım imkanı sunan ProtoPie programı, tasarım yapılan aygıta uygun mahallî prototipler oluşturma özelliği ile dikkat çekiyor. Üstelik oluşturduğunuz bu prototipe uygun aygıtın özelliklerine bağlı olarak var olan sensörlere nazaran dilediğiniz özelleştirmeyi süratle yapabilir ve demo sürümü inceleyebilirsiniz. Son derece sade ve kullanışlı olan arayüzünü kendi maharetlerinize nazaran düzenleyerek, sıfırdan başlayıp bir profesyonele dönüşebilirsiniz.

Tasarımcıların gözdesi Figma alternatifi, en uygun grup içi tasarım ve geliştirme hizmeti sunan programları listeledik ve her bir programın öne çıkan özelliklerini anlattık. Programların özelliklerini kendi gereksinimleriniz doğrultusunda inceleyerek kullanımınıza en uygun olan programı tercih edebilirsiniz.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.