Facebook’u kendi silahıyla vuran Signal’e yasak şoku

0 63

Kullandığımız akıllı telefondan iletileşme uygulamasına kadar neredeyse her dijital eser, bilgilerimizi topluyor. Google ve Facebook üzere şirketler, ilgi alanlarımızı ve gereksinimlerimizi öğrenerek buna yönelik reklamlar karşımıza çıkarıyor. Birinci bakışta suçsuz üzere görünen bu olay, yanlış ellerde ülkelerin siyasi seçimlerini bile etkileyebiliyor. Bu duruma dikkat çekmek isteyen Signal, geçtiğimiz günlerde bir Facebook reklamı verdi.

Facebook, Signal reklamlarını engelledi

Her şey geçtiğimiz salı günü yayınlanan Signal reklamıyla başladı. Facebook‘ta yayınlanan reklam, olağandan farklı olarak tanıtım değil bilinçlendirmeyi amaçlıyordu. Kapalılığa kıymet vermesiyle dikkat çeken Signal reklamında, ” Bu reklamı görüntülüyorsun zira sen “yeni evlenmiş bir pilates eğitmenisin ve çizgi sinemalara bayılıyorsun.” üzere tabirlere yer veriyor.

Signal tarafından Facebook’ta yayınlanan reklamlardan biri

Hayli kısıtlı bir kitleye hitap eden reklam, Facebook‘un hayatınız hakkında ne kadar çok şey bildiğini ve ne kadar spesifik gayelere sahip olabileceğini gösteriyor. Şimdiki olarak kullandığımız WhatsApp ve Instagram üzere pek çok uygulamanın sahibi olan toplumsal medya devi, özel hayatınızı, finansal durumunuzu, ne biçim müziklerden hoşlandığınızı ve en yakın arkadaşınızın kim olduğunu biliyor. Bu bilgileri bir ortaya getiren şirket, eşinin ismi Ahmet olan ve sanat tarihi diploması sahibi şahısları amaç alacak kadar spesifik reklamlar oluşturabiliyor.

Bu hedeflemelerden yararlanan Signal, yayınladığı reklamlar ile gayesine ulaşıp dikkat çekmeyi başardı. Lakin Facebook’un da dikkatini çeken iletileşme uygulaması platformdan mahzur yedi. Bundan sonra Signal tarafından paylaşılan hiçbir reklam, platformda yer alamayacak.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.