Facebook’tan Uçtan Uca Şifreleme Açıklaması

0 58

Kelam konusu ferdî bilgilerin kapalılığı olduğunda, bu hususta en az güvenilen şirketlerin başında hiç elbet Facebook geliyor. Geçtiğimiz yıllarda Cambridge Analytica davası ile birlikte bu bahiste oldukça şiddetli vakitler yaşayan Facebook, bu olay sonrası imajını düzeltmek için oldukça uğraştı.

Alışılmış ki imajı düzeldi ve beşerler artık Facebook’a daha çok güveniyor demek mümkün değil. Ancak tıpkı vakitte hala milyarlarca WhatsApp, Facebook ve Instagam kullanıcısı olduğunu düşünürsek, Facebook’un bu makus şöhretinin kendisine makus neredeyse hiçbir tesiri olmadığını söyleyebiliriz. Alışılmış ödediği milyarlarca dolarlık cezaları görmezden gelirsek. Facebook’un data kapalılığı konusunda kullanıcılarına verdiği değerli kelamlardan biri Messenger ve Instagram Direct’te konuşmaları teminat altına almak için uçtan uca şifreleme getirmekti. Lakin gelen son haberlere nazaran bu da çok yakın bir vakitte gerçekleşmeyecek.

En erken 2022’de mesajlaşmaları şifreleyecekler:

Ülkemizde geçtiğimiz aylarda yeni kapalılık kontratı ile gündeme gelen ve reaksiyon toplayan WhatsApp, şu an için Facebook’un iletilerde uçtan uca şifreleme özelliği sunan tek uygulaması. Fakat Facebook 2019 yılında Messenger ve Instagam Direct’te de bu özellik ile iletilerin korunacağını açıklamıştı. Ama sonrasında bu mühlet ertelenmiş, milyarlarca insanın iletileşmek için sık sık kullandığı bu iki uygulamaya uçtan uca şifreleme özelliği gelmemişti.

Facebook’tan gelen son açıklamaya nazaran bu 2021’de de gerçekleşmeyecek. En erken 2022’de büsbütün uçtan uca şifreleme kullanımına geçiş yapılabileceğini belirten Facebook’a nazaran bu epey uzun bir süreç ve geliştirmeler için çalışmalar devam ediyor. Beklentiler ise en erken 2022 yılında Instagram Direct ve Messenger’da uçtan uca şifrelemenin kullanıma sunulması. Tüm bu ertelemelerin şirketin zati zedelenmiş olam imajına daha makûs tesir edeceği ise kesin.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.