Facebook’tan komşular için yeni toplumsal medya uygulaması

0 82

Facebook, daha büyük topluluklar oluşturmak için çalışmalarına devam ediyor. Bu seferki yenilik direkt olarak Facebook yahut Instagram‘a gelen bir özellik değil. Amerikalı toplumsal medya platformu, komşuluk bağlantılarını geliştirecek yeni bir platform üzerinde çalışıyor. Geliştirme basamağında olan Facebook Neighborhoods komşularınızla ilişki kurmanıza, lokal topluluklara katılmanıza ve yakınınızdaki yeni yerleri keşfetmenize yardımcı olacak.

Neighborhoods, temelde Facebook’un yaptıklarını daha özel bir halde yakın etrafınızda yapmanızı sağlayacak.

Facebook Neighborhoods ile komşuluk ilgilerinizi artırın

Neighborhoods, tam olarak farklı bir uygulama değil. Facebook’a entegre olan yeni uygulama, bilhassa komşuluk ilgilerine odaklı. Böylelikle, yakınınızdaki tanımadığınız insanları ve aileleri keşfedebileceksiniz. Pek çok kişi bunun için halihazırda Facebook’un kendisini kullanıyordu. Lakin Neighborhoods, bu tecrübesi daha özel kılmayı amaçlıyor. Bilhassa pandemi periyodunda komşuluk münasebetlerinin ne kadar değerli olduğu da ortaya çıktı.

Facebook Neighborhoods, ana Facebook profilinizden farklı bir profile sahip. İştirak için gerekli yaş sonu ise 18. Mahallenizi onayladıktan sonra ister kendi mahallinizi isterseniz de etraf mahalleleri keşfedebilirsiniz.

Neighborhoods profilinizi oluşturduktan sonra insanların sizi daha kolay tanıması için ilgi alanlarınızı, favori yerlerinizi ve biyografinizi profilinize ekleyebileceksiniz. Kendi gönderilerinizi paylaşabileceğiniz üzere mahallenizin ana sayfasındaki gönderilere de karşılık yazabilirsiniz. Facebook’un buradaki hedefi, yakın etrafta oturan insanların birbirlerini daha fazla tanıması.

Neighborhoods uygulamasında mahalleler için küme oluşturma imkanı da var. Örnek vermek gerekirse basketbol severler için oluşturulan bir kümeye katılıp, yeni beşerler tanıyabileceksiniz. Ayrıyeten uygulamadaki teklifler kısmı, tercihinize nazaran en âlâ yerleri da önerebiliyor. Kahve içmek istediğiniz vakit tekliflere bakarak en fazla tavsiye edilen kahveciye gidebilirsiniz. Bölgedeki işletmelere, parklara ve daha fazlasına puan verebilir, onların bölgede favori yer olmasını sağlayabilirsiniz.

Facebook Neighborhoods, uygulamayı kullananları güvenliğini de ihmal etmiyor. Uygulama akışındaki gönderileri ve yorumları denetleyen pek çok moderatör olacak. Ayrıyeten, Facebook’ta yahut Neighborhoods’da bir kişiyi engellediğiniz taktirde o şahsa bildirim gitmeyecek. Engellediğiniz biri Facebook’ta oturum açtığında, sizi Neighborhoods’da bulamaz.

Uygulama şimdilik Kanada‘da kullanıma sunuldu. Yakın vakitte Amerika‘ya da gelecek olan Neighborhoods daha sonra globale yayılacak.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.