Facebook’a “önce oku” özelliği geliyor

0 79

Günümüzde yanlış bilgi paylaşımı, internetin en kıymetli meselelerinden biri haline geldi. Dikkat cazip ve palavra içerik, gerçeğinden çok daha süratli yayılıyor. Bilhassa toplumsal medya platformları bu içeriklerin adeta yuvası olmuş durumda. Bir müddettir yanlış bilginin paylaşılmasını önlemeye çalışan Facebook, yeni bir özellik getiriyor.

Toplumsal medya devi, paylaşılan haber içerikleri için “önce oku” ismini verdiği yeni bir özellik getiriyor.

Facebook, okumadığınız şeyi paylaşmanızı istemiyor

Okumadığınız haberleri paylaşmanızı istemeyen Facebook, böylece daha şuurlu paylaşımların yapılmasını ve trol paylaşımları önlemeyi planlıyor. Bilhassa Covid-19 devrinde gündemde olan yanlış bilgi paylaşımları, insanları çeşitli komplo teorilerine itebiliyor.

Uygulamanın çalışma mantığı ise kolay. Bir haber ya da makaleyi paylaşmak isteyen kullanıcıların, kelam konusu yazıyı açıp açmadığı sistem tarafından tespit edilecek. Şayet kullanıcı yazıyı okumadan paylaşmaya çalışırsa karşısına “önce oku” tabirinin yer aldığı bir ekran çıkacak. Toplumsal medya devi Facebook, bunun içeriklerin okunmasına yol açacağını belirtiyor. Lakin kullanıcılar isteğe bağlı, okumak yerine direkt paylaşmayı seçebiliyor.

Yeni olmayan bu fikir kısa bir müddet evvel Twitter tarafından kullanılmaya başlanmıştı. Covid-19 ve seçim periyodunda yanlış bilgi ile çabada kıymetli bir rol oynayan bu özelliklerin daha fazla platforma yayılması kullanıcıların korunması açısından hayli değerli. Bilhassa yanlış bilginin insanların aşılar ve çeşitli bahisler hakkında fikirlerini etkilediğini düşünürsek.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.