Facebook, yüzde 100 yenilebilir güç maksadına ulaştı

0 79

Toplumsal medya devi Facebook, bugün yaptığı açıklamada global operasyonlarının artık yüzde 100 yenilenebilir güç ile desteklendiğini ve sıfır emisyona ulaştığını duyurdu. Şirket, son üç yılda sera gazı emisyonlarını yüzde 94 azaltarak yüzde 75 azaltma gayesini aştığını duyurdu.

Şirket, 2018’de bu gayeleri belirlemişti ve şu anda yenilenebilir gücün en büyük kurumsal alıcılarından birisi haline geldi. Facebook 63 yenilenebilir proje ile ofis ve data merkezlerinin elektrik gereksinimlerini karşılıyor.

Facebook, güç muhtaçlığını yüzde 100 yenilenebilir güç ile karşılıyor

Facebook EMEA sürdürülebilirlik yöneticisi Eoghan Griffin, Euronews Living’e yaptığı açıklamada “İklim konusundaki ilerlememizi büyük ölçüde ve süratli bir formda artırdık, artık ofislerimizi ve data merkezlerimizi çalıştırmak için kâfi yenilenebilir güç tedarik etmek için güç sağlayıcılarıyla birlikte çalışıyoruz” dedi.

Griffin, “Bir bilgi merkezi inşa edeceğimizi varsayalım, Çalıştırmak için kabaca ne kadar güç gerektiğini biliyoruz, bu nedenle bu sürecin çok erken safhalarında bir güç tedarikçisiyle ortak çalışarak onlara pazar hakkında bir fikir vereceğiz. Böylece, bunu evvelce taahhüt edebiliyoruz ve ister güneş panelleri ister rüzgar türbinleri olsun, altyapıyı finanse edebiliyorlar” diye konuştu.

Facebook, ofis ve bilgi merkezlerinde yüzde 100 yenilenebilir güce geçti.

Şirket, Londra’daki merkez ofislerde karbon emisyonlarını yılda 41 tonun üzerinde azaltan verimli LED aydınlatma kullandı. Bu, on mesken tarafından bir yıl boyunca kullanılan birebir ölçüye eşit. Akabinde 2019’da Facebook Londra merkez ofisi, tek kullanımlık plastik su şişelerini mutfaklarından kaldırdı. O vakitten beri 1,4 milyondan fazla su şişesi tasarrufu sağladı ve 200.000 kg‘ın üzerinde plastik atıktan tasarruf edildi.

Öte yandan Facebook 22 Nisan Dünya Günü öncesinde insanları iklim krizi hakkında bilgi edinmeye ve harekete geçmeye teşvik ediyor. Yale Üniversitesi ile paydaşlık yaparak, insanların dünyayı ne kadar önemsediğini öğrenmek için 30’dan fazla ülke ve bölgede bir anket düzenledi. Sonuçlar, insanların dörtte üçünden fazlasının iklim değişikliğinin gerçekleştiğine inandığını, fakat daha az insanın bunun çoğunlukla insan faaliyetlerinden kaynaklandığını anladığını gösterdi. 10 şahıstan 7‘si Paris İklim Anlaşması’nı destekledi. İnsanların birden fazla iklim değişikliği hakkında daha fazla bilgiye muhtaçlık duyduklarını düşünüyor.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.