Facebook, Trump’ın Hesaplarını Bir Mühlet Daha Kapalı Tutacak

0 61

Geçtiğimiz ocak ayında önemli bir kaosun yaşandığı ABD’de eski Lider Donald Trump, bilhassa toplumsal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarla tüm dünyanın gündemine oturmuştu. Twitter da dahil olmak üzere tüm toplumsal medya hesaplarından kışkırtıcı ve halkı kaosa sürükleyici paylaşımlarda bulunan eski lider, bu paylaşımlarının sonucu olaraksa tüm toplumsal ağlardan yasaklanmıştı.

Twitter’dan süresiz olarak yasaklanan Trump’ın Facebook ve Instagram hesaplarının ise ne kadar mühletle yasaklı kalacağı bilinmiyordu. Bugün bahisle ilgili kararını açıklayan Facebook, Donald Trump’ın hesabını kapalı tutmaya yönelik siyasetini bir müddet daha sürdüreceğini duyurdu.

Donald Trump’ın Facebook hesabı kapalı kalmaya devam edecek:

Facebook’un bağımsız Kontrol Konseyi tarafından mevzuyla ilgili yapılan açıklamada, “Kurul, temelsiz bir seçim sahtekarlığı anlatısını ve ısrarlı hareket davetlerini sürdüren Trump’ın önemli bir şiddet riskinin mümkün olduğu bir ortam yarattığını tespit etti” sözleri kullanıldı.

Bununla birlikte Trump’ın hesabının süresiz olarak yasaklanmasının da uygun olmadığına karar veren Konsey, bahsin 6 ay içinde tekrar incelenmesini istedi. Facebook’un Kontrol Konseyi’nde avukat, profesör, gazeteci ve insan hakları aktivistinden oluşan 20 üye bulunuyor.

Trump’ın Facebook hesapları, geçtiğimiz kasım ayında düzenlenen seçim sonuçlarını kabul etmemesi, oyların çalındığını ve destekçilerinin uğraş etmesi gerektiğini söyleyen agresif paylaşımlar sonucu kapatılmıştı. Trump’ın bu paylaşımları sonrası binlerce gösterici Kongre Binası’nı basmış ve senatoya girmeyi başarmıştı.

Donald Trump, kendi toplumsal medya platformunu kurdu:

Twitter’dan süresiz olarak yasaklanan, Facebook ve Instagram hesapları da hâlâ kapalı olan eski Lider Donald Trump, kendi toplumsal ağını resmen açtı. WordPress tabanlı olan ve daha çok bir blog havasında olan platform, Twitter’a olan benzerliğiyle dikkat çekiyor. Platformun şimdi test kademesinde olduğunu, kullanıcı girişlerinin yapılamadığını ve sitedeki pek çok fonksiyonun çalışmadığını da belirtelim.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.