Facebook, Nezaret Heyeti Kurallarını Genişletti

0 12

Facebook ve Instagram, platformu daha düzgün bir halde tutabilmek için uygun bulunmayan içerikleri yayından kaldırıyor. Gönderileri yayından kaldırılan kullanıcılar, Facebook tarafından verilen bu kararı yine kıymetlendirmek üzere Facebook’a taleplerini iletiyorlardı. Facebook’un tekrar değerlendirmesine de karşı çıkan kullanıcılar, son olarak Nezaret Kurulu’na başvuruyorlardı.

Nezaret Kurulu’na yapılan başvurularsa sırf Facebook ve Instagram’dan kaldırılan ve tekrar yayınlanması istenilen gönderilerle sonluydu. Lakin bugün Nezaret Şurası, kullanıcıların her iki platformdan birinde bir içeriğin kaldırılması için kullanıcılardan müracaat almaya başlayacaklarını açıkladı. Konsey tarafından verilen kararlar, Facebook üzerinde bağlayıcı nitelikte olacak.

Önümüzdeki haftalarda tüm kullanıcılar özelliği kullanabilecek:

Facebook ve Instagram kullanıcıları, bugünden itibaren gönderilerde içeriğin kaldırılmasını istediklerini Nezaret Kurulu’na bildirebilecekleri bir seçeneği görebilecekler. Lakin seçenek, şimdi tüm kullanıcılar için yayınlanmayacak. Rastgele bir teknik sorun yaşatmamak için bu özellik, önümüzdeki birkaç hafta boyunca yavaş yavaş tüm kullanıcılar için kullanılabilir olacak.

Yayından kaldırılmasını bildirmek istediğiniz içerikler sadece gönderilerle de sonlu olmayacak. Yanlış bulduğunuz fotoğrafları, görüntüleri ve yorumları da Nezaret Kurulu’nun incelemesine gönderebileceksiniz. Birebir içerik, birden fazla kullanıcı tarafından raporlanabilecek. Bu durumda tüm raporlar Kurul’a tek bir evrak halinde iletilecek.

Lakin gönderilerin tekrar yayınlanması taleplerinde olduğu üzere gönderilerin kaldırılması talepleri de birinci etapta direkt Nezaret Kurulu’na iletilemeyecek. Talepler, öncelikle Facebook’a gönderilecek. Şayet Facebook, yaptığı inceleme sonucunda gönderiyi kaldırmamaya karar verirse size verilen referans kimlikle Facebook’un kararını Nezaret Kurulu’na tekrar inceleme için gönderebileceksiniz.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.