Facebook, Neighborhoods Özelliğini Test Ediyor

0 72

ABD merkezli toplumsal medya devi Facebook, son birkaç aydır farklı dedikodularla karşımıza çıkan ‘Neighborhoods’ özelliğini resmi olarak test etmeye başladı. İsminden da anlaşılabileceği Neighborhoods, komşuluk alakaları üzerine kurulmuş olan ve bu alakayı güçlendirmeyi hedefleyen bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

COVID-19 pandemisinde mahallî komşuluk temeli üzerine kurulan özellik, kullanıcıların etraf bölgelerdeki öbür bireyler ile Facebook üzerinden bir ortaya gelmesini sağlıyor. Her ne kadar Facebook yeni yeni test etmeye başlamış olsa da ‘Neighborhoods’ aslında pek de yeni bir özellik sayılmaz çünkü emsal bir uygulamayı Nextdoor yıllardır sunuyordu.

Facebook, yeni özelliğinin kullanım alanlarını genişletmeyi hedefliyor:

Geçtiğimiz yılın ekim ayından bu yana sızıntılarla karşımıza çıkan yeni özellik, şimdilik sırf Calgary, Kanada’da sonlu sayıda kullanıcı ile test ediliyor. Toplumsal medya devi, özelliği yakın vakitte ABD’deki kullanıcıların da test etmesi için ülkede kullanıma açmayı planlıyor. Özelliğin ABD’den sonra ülkemiz de dahil olmak üzere başka bölgelerde kullanıma sunulması bekleniyor.

Özelliğin çalışma mantığına gelecek olursak da Facebook Neighborhoods, yapısı gereği pozisyon tabanlı bir özellik olacak ve kullanıcıların yaşadığı bölgeyi Facebook’a bildirmesi halinde kullanılabilecek. Kullanıcılar, bu özelliği etkin ettikten sonra ana sayfalarında yaşadıkları bölgeyle ilgili içerikler görecekler.

Facebook, kullanıcıların komşularını tanıması, en âlâ kahve dükkanları yahut çilingirler için tekliflerde bulunması ve lokal etkinlikler düzenlemesi gerektiğini söylüyor. Bununla birlikte kullanıcıların ilgi alanlarına nazaran farklı kümeler oluşturabileceği de biliniyor.

Teoride epey savlı görünen Facebook Neighborhoods özelliğinin pratikte iş yapıp yapmayacağını ilerleyen günlerde daima birlikte göreceğiz. Pekala, siz bu özellik hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.