Facebook ile Spotify birleşiyor: Project Boombox

0 62

Facebook ve Spotify platformları insanların toplumsal medyada gezinirken müzik dinlemelerine imkan sağlayacak yeni bir özellik için bir ortaya geliyor. Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg dün katıldığı bir Discord sohbetinde bu müjdeli haberi hayranlarıyla paylaştı.

Zuckerberg yaptığı açıklamada Facebook’un Spotify şirketiyle münasebetlerini derinleştirmeye başladığını söyledi. Kullanıcıların Spotify’da dinledikleri müzikleri Project Boombox isimli yeni bilhassa Facebook’ta gezinirken dinlemelerine müsaade vereceklerini bildirdi.

Facebook’ta Spotify dinleme periyodu başlıyor

Facebook uygulaması, kullanıcıların uygulamadan çıkmak zorunda kalmadan Facebook’ta paylaşılan Spotify müziğini anında dinlemelerine imkan tanıyan yerleşik bir Spotify oynatıcısı entegre edecek. Yapılan çalışmada ayrıyeten içerik üreticileri ve sanatkarların yapıtlarını daha kolay bir halde toplumsal medyada paylaşmasına imkan tanınacak.

Podcast servisini büyütmek isteyen Spotify, Facebook ile yaptığı muahede sayesinde daha geniş kitlelere ulaşmak istiyor. Facebook’un bundan avantajı ise kullanıcılarına bir dizi sesli yayın keşfi ve anlık etkileşim sunma işlevleri olacak. Bu sayede şirket, Apple’ın podcast alanındaki liderliğini derinden sarsacak diye düşünülüyor.

Facebook, ‘sesli TikTok’ için kolları sıvadı

Project Boombox’ın yanı sıra Facebook yeni araçlar için de çalışmalarını son hız devam ettiriyor. Bunlardan bir tanesi ise Soundbites isimli yeni servis. Burada kullanıcıların kısa ses klipleri kaydetmesine ve bunları Haber Akışı üzerinden paylaşmalarına müsaade verilecek. Zuckerberg’e nazaran bu eser Instagram Reels‘in sesli bir versiyonuna benzeyecek. Yani buna TikTok‘un ses odaklı sürümü üzere de bakmak mümkün.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg şimdi Project Boombax, Soundbites ve hazırlık etabında olan öbür hizmetleri için bir çıkış tarihi vermedi. Lakin beklenen özelliklerin ilerleyen haftalarda resmen yayınlanacağı varsayım ediliyor.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.