Facebook bilgi ihlalini küçümsüyor

0 53

Belçika merkezli Veri News‘e ezkaza gönderilen dahili bir Facebook e-postası, firmanın 533 milyon kullanıcının sızan hesap bilgileriyle ve bilgi ihlali ile başa çıkma stratejisini ortaya çıkardı. Firmanın bu tipten daha fazla olay beklediği ve bunu olağanlaştırdığı belirtildi.

Facebook bilgi ihlali için sonlu açıklama yapacak

Facebook’un 533 milyon kullanıcının sızan hesap bilgileriyle başa çıkma stratejisi ortaya çıktı. Belçika merkezli Veri News‘e kazara gönderilen bir e-postaya nazaran, firma durumu bir sanayi sorunu olarak görmeyi planlıyor. Ayrıyeten medyanın da bir mühlet sonra bahse ilgisinin azalacağını söz eden Facebook, hususla ilgili hudutlu açıklama yapmayı planlıyor. Çünkü mevzuyla ilgili üst seviye kuruluşlardan basına yansıyan haberlerde yüzde 30 oranında düşüş gözlemleniyor.

Postanın gerçek olduğunu doğrulayan Facebook, BBC‘ye, “İnsanların kaygılarını anlıyoruz. Bu yüzden sistemlerimizi müsaademiz olmadan Facebook’tan bilgi almayı daha sıkıntı hale getirmek ve sızıntıların gerisindeki insanların peşine düşmek için güçlendirmeye devam ediyoruz” açıklamasını yaptı. Öte yandan LinkedIn ve Clubhouse‘un da bir müddettir misal sıkıntılar yaşadığı belirtildi.

106 ülkede 533 milyon kullanıcıdan elde edilen bilgiler, bu ayın başlarında bir bilgisayar korsanlığı forumunda yayınladı. Facebook, bilgilerin 2019‘da bildirilen bir sızıntıdan kalma olduğunu belirterek sitedeki halka açık bilgilerden elde edildiği savunmasını yapmıştı. Lakin firma İrlanda data komiserliği tarafından GDPR (Genel Data Muhafaza Yönetmeliği) kurallarını ihlal edip etmediğine dair bir soruşturmayla karşı karşıya.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.