Facebook, Apple kullanıcılarını tehdit etmeye başladı

0 79

Apple’ın iOS 14.5 ile sunduğu data saklılığı siyaseti, Facebook’un başını uzun mühlet ağrıtacak üzere görünüyor. Yeni sürüm ile iPhone ve iPad kullanıcılarının bilgilerinin müsaadesiz toplanmasını engelleyen şirket, bu atılımıyla toplumsal medya devinin şahsileştirilmiş reklamlar göndermesinin önüne geçmişti. Fakat gelirini bu reklamlardan elde eden Facebook, kolay pes edecek üzere durmuyor.

Argümana nazaran toplumsal medya devi, son birkaç gündür bilgi takibini kabul etmeyen iPhone ve iPad kullanıcılarına uygulamanın fiyatlı olabileceği tarafında tehditler gönderiyor.

Facebook

Verizon‘un araştırmalarına nazaran ABD’deki iPhone ve iPad kullanıcılarının yalnızca yüzde 4′ünden onay alan Facebook, bu sayısı globalde de en fazla yüzde 12′ye çıkarabildi. Yararlarını büyük oranda toplanan datalarla oluşturulan şahsî reklamlardan elde eden şirket, hiç olmadığı kadar güç durumda. Gelen bilgilere nazaran gelir kaybının önüne geçmek isteyen toplumsal medya devi, biraz daha agresif bir seçeneklere başvurmaya başladı.

Teze nazaran Apple kullanıcıları, son birkaç gündür Facebook ve Instagram kullanırken sık sık çeşitli bildirimler alıyor.  “Facebook’u fiyatsız tutmamıza yardımcı ol” kelamlarıyla kullanıcılara baskı yapan toplumsal medya devi, data takibine onay verilmesini istiyor. Pek çok kişi tarafından fazla saldırgan bulunan bu kampanya, uygulamayı fiyatlı yapma tehdidi olarak yorumlanıyor.

Apple’ın bu son gelişmelere karşı nasıl bir karşılık vereceği merak edilirken, iki dev ortasındaki sorunun mahkemeye taşınmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.