Elon Musk’tan Blue Origin’e Argo Gönderme

0 78

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), pazartesi günü (dün) Elon Musk‘ın CEO’su ve kurucularından biri olduğu uzay nakliyatı şirketi SpaceX ile yine Ay’a gitmeyi amaçladığı Atlantis vazifesinde kullanılacak bir uzay aracı inşası için 2,9 milyar dolarlık bir muahede imzaladı. Kelam konusu muahede Jeff Bezos‘un uzay şirketi olan Blue Origin tarafından reaksiyonla karşılandı.

Blue Origin tarafından ortaya atılan savlara nazaran NASA, SpaceX tarafından sunulan teklifi değerlendirirken yanılgı yaptı. The New York Times tarafından aktarılan bilgilere nazaran Blue Origin, NASA-SpaceX mutabakatına itiraz etmek için acilen ABD Hükümet Sorumluluk Ofisi’ne müracaatta bulundu.

NASA ile SpaceX’in 2,9 milyar dolarlık muahedesi, Blue Origin’i şad etmedi

Blue Origin’in en büyük rakibi olan SpaceX‘in NASA ile gerçekleştirdiği mutabakata yansısı, SpaceX CEO’su Elon Musk tarafından neşeyle(!) karşılandı. The New York Times’dan Kenneth Chang’in kelam konusu itiraz haberini paylaştığı tweetinin altına yorumda bulunan Musk, “Can’t get it up (to orbit)” [Kaldıramıyor (yörüngeye)] diyerek argoyla karışık bir göndermede bulundu.

Musk, rakip uzay şirketine biraz sert bir göndermede bulunmuş olsa da Blue Origin hakikaten de SpaceX’in ziyadesiyle gerisinde olduğunu belirtmek gerekiyor. Çünkü Blue Origin hala yörüngeye çıkacak roketler için testler gerçekleştirirken Musk’ın SpaceX’i, insanları Mars’a taşıma kapasitesine sahip Starship‘in uçuş testlerine çoktan başlamış durumda.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.