Elon Musk’a bir makus haber de Neuralink’ten

0 57

NASA’nın uzay mekikleriyle ilgili muahedeyi askıya almasının akabinde Elon Musk‘a bir makûs haber de Neuralink CEO’sundan geldi. Musk’ın kurucusu olduğu Neuralink teşebbüsünün CEO’su, şirketten ayrıldığını Twitter hesabı aracılığıyla duyurdu. CEO, ayrılık nedenini detaylandırmadı.

Sağlık teknolojisi teşebbüsü olan Neuralink‘i Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk ile birlikte kuran Max Hodak, şirketle yollarını ayırdı. Hodak bildirisinde, “Bazı haberlerim var. Artık Neuralink‘te değilim. Orada çok şey öğrendim ve artık şirket için büyük bir destekçi olacağım” sözlerini kullandı. Hodak’ın paylaştığı iletide şirketten ayrılış tarihi için birkaç hafta öncesini işaret etmesi dikkat çekti.

Musk, Neuralink teknolojisini felçli beşerler için kullanmak istiyor

Beyin ve makine arayüzleri geliştirmeye odaklanan şirketle ilgili Musk, Neuralink teknolojisinin bir gün belden aşağısı felçli bireylerin tekrar yürümesine müsaade vermek ve insan beynini yapay zeka ile birleştirerek ‘AI simbiyozu‘ elde etmeye müsaade vermek için kullanılabileceğini belirtti.

Lakin kimi bilimsel kurumlar, şirketi eleştirerek savlara kuşkuyla yaklaştı. Ağustos 2020‘de beynine Neuralink aygıtı yerleştirilmiş bir domuzun gösterilmesinden sonra MIT Technology Rewiew, şirketin yaptıklarını nörobilim tiyatrosu olarak isimlendirdi ve tıbbi argümanların birçoklarını spekülatif olarak nitelendirdi.

2016 yılında Musk, Hodak ve öbür birkaç bireyle birlikte kurulan Neuralink‘e Tesla‘nın CEO’su tarafından milyonlarca dolarlık yatırım yapıldı. Geçen yıl Stat News, kimi eski çalışanların Neuralink‘te kaotik bir iç kültürü tanımladığını ve bilim adamlarının projeleri tamamlamak için sürekli kâfi vakitleri olduğunu söylemişti.

Öte yandan geçen ay beyninde Neuralink implantı bulunan bir maymunun bilgisayar ekranında yalnızca zihnini kullanarak oyun oynadığı bir görüntü yayınlandı. Görüntüye buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.