Donald Trump’ın toplumsal medya hesapları için yeni karar

0 67

Donald Trump, seçimleri kaybettikten sonra toplumsal medya üzerinden pek çok açıklama yaptı.  Bu hususta süratli davranan Facebook, Trump’ın hesabını provokatör nedenler gerekçesiyle askıya aldı. Facebook’un akabinde Instagram‘da tıpkı yansıyı verdi. Lakin Trump’ın toplumsal medya hesapları, daha sonra tekrar faal edildi. Facebook Nezaret heyeti ise Trump’ın toplumsal medya hesapları hakkında sonuncu kararı verecek.

Toplumsal medya platformlarından Twitter’da Trump’ın hesabını süresiz askıya almıştı.

Facebook Nezaret Konseyi Donald Trump yasağını erteledi

7 Ocak’ta eski Lider Trump’ın Facebok hesabı, aksiyonlarda provokatör bir rol izlediği gerekçesiyle askıya aldı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg hususla ilgili, “Başkanın bu devirde hizmetimizi kullanmaya devam etmesine müsaade vermenin risklerinin çok büyük olduğuna inanıyoruz.” açıklamasını yaptı. Fakat Facebook, daha sonra kelam konusu hesapların yine faal olmasına karar verdi.

Facebook’un kurduğu Nezaret Konseyi, büsbütün bağımsız olarak Amerika Birleşik Devletleri‘ndeki olayları ve Facebook’un olaylara karşı attığı adımları yakından takip ettiğini belirtti. Nezaret Heyeti, Donald Trump’ın Facebook ve Instagram üzerinden süresiz olarak yasaklanıp yasaklanmayacağı dair bir karar alacak.

Facebook Nezaret Şurası, Twitter’da yaptığı paylaşımlarda kararın birkaç hafta erteleneceğini söyledi. Erteleme münasebeti ise kamuoyunda bahisle alakalı 9,000 ‘den daha fazla yapılan yorum. Bütün yorumların ayrıntılıca incelenmesi gerektiğini belirten heyet, husus hakkında daha fazla bilgi paylaşacağını söyledi.

Başka toplumsal medya platformları ne yaptı?

6 Ocak’taki ABD Kongre Binası isyanının akabinde Twitter, Donald Trump’ın hesabını kalıcı olarak yasakladı.  Twitter CFO’su Ned Segal, eski Lider Donald Trump’ın gelecekte rastgele bir vakitte Twitter’a dönmeyeceğini söyledi. Twitter’ın aldığı bu karar, Donald Trump tekrar aday olsa dahi geçerli olacak.

Trump’a karşı harekete geçen platformlar Twitter, Facebook ve Instagram ile sonlu değil. Bir Discord moderatörü, Donald Trump’ın desteklendiği sunucuyu kapatma kararı almıştı. Google’da Donald Trump’ın desteklendiği toplumsal medya platformu Parler‘i Play Store’dan kaldırmıştı.

Tüm bu olaylarından akabinde Donald Trump, kendi toplumsal medya platformunu kurmayı düşündüğünü belirtmişti.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.