Dijital Medya Nedir? Ne İşe Yarar?

0 85

Sosyal Medya ve Dijital Medya Nedir?

Dijital medya insanların internet ortamında kullandıkları araçlardır. Dijital medya araçlarından biri olan toplumsal medya kullanıcıların kendilerinin içerik üretebildikleri ve öteki kullanıcılar ile paylaşabildikleri bir platformdur. Toplumsal medya için interaktif bir bağlantı kelam bahsidir.

Yer ve vakit kısıtlaması olmadan kullanıcılar birbiri ile kontak halinde olabilir, paylaşım yapabilmekte, bilgi paylaşımları, his ve niyetlerin paylaşılabildiği, iş birliklerinin yapılabildiği, form sayfalarını takip edebildikleri ve tartışmalara katıldıkları bir platformdur. Toplumsal medyada her kullanıcı birebir vakitte bir içerik üreticisidir.

Bireyler oluşturduğu içeriği müsaade verdiği öbür kullanıcılar yahut kümeler ile paylaşmaktadır. Cep telefonlarının, tabletlerin kullanımının yaygınlaşması ve internete erişimin kolay olması toplumsal medya da geçirilen vakti arttırmıştır. Kullanıcılar her an ve her vakit, sokakta yürürken, işte çalışırken molalarda, ders ortalarında, boş vakitlerinde, otobüste giderken, arkadaşlarla kafe de otururken, trafikte, ortalarda bile girilip toplumsal medya da onlineolabilmektedir.

2004 yılında Web 2.0’ın hayatımızı girişi ile birlikte internette kullanıcılar izleyici pozisyonunda içerik oluşturma pozisyonuna geçmiştir. Web 2.0’ın hayatımıza girişi ile birlikte siteler daha güçlü içerikli, sonları daha geniş, özgünlük daha fazla, yaratıcılığın ön planda olduğu bir platformdur. Toplumsal medya araçları gün geçtikçe çıkan yeni uygulamalar ile çeşitlenmiştir.

Fotoğraf ve anlık görüntü paylaşımları için Instagram, his fikirlerin paylaşılması için Twetter, hem görüntü hem yazı hem de fotoğraf paylaşımları için Facebook, canlı sohbet odaları, içerik paylaşım sayfaları, blog sayfaları, görüntü ve müzik içeriklerinin oluşturulabildiği YouTube toplumsal medya paylaşım sitelerine örnektir.

Dijital Medya Sonrası Yeni Sosyal Medya Kavramları

Dijital medya ile toplumsal medyanın ortaya çıkmasıyla toplumsal medya için yeni ve kıymetli kavramlar ortaya çıkmıştır. Bu kavramlar şu biçimdedir:

  • Açıklık: Sosyal medya paylaşımlarının kullanıcının izin verdiği kadar kişiyle ya da izi doğrultusunda bütün kullanıcılar ile paylaşmasıdır. Kullanıcının oluşturduğu içeriklerinin paylaşım, yorum, izlemelerine açık olmasıdır.
  • Karşılıklı iletişim: Sosyal medyada kullanıcıların paylaşılan veya oluşturulan içeriğe yorum yapması, tartışma oluşturulması, kullanıcının dönüŞ vermesi fikirlerin, duygu düşünce veya eleştirilerin paylaşılması karşılıklı iletişim halinde olunmasıdır.
  • Katılım: Oluşturduğunuz içeriğin ne kadar kişinin izlediği, beğendiği, yorum yaptığını anlatan bir kavramdır. İçeriğiniz ile ilgili ne kadar çok izlenme, yorum veya beğeni alırsa paylaşımınız o kadar başarılı bir içerikten oluştuğu anlamına gelmektedir.
  • Topluluk: Aynı ilgi alanları, aynı beğeni zevkinde olan kullanıcıların aynı gönderi altında toplanmasıdır.
  • Bağlantılık: Oluşturulan içeriğin verilen linkler ile içeriğin zenginleştirilmesi ve desteklenmesidir.

Dijital Medya Okuryazarlığı Nedir?

Dijital medya az evvel de bahsettiğim üzere çok fazla ve çeşitli bilgiler barındırmaktadır. Elbette ki, gerçek bilgilerin yanında yanlış bilgilerde yer almaktadır. Yapılan bir araştırmaya nazaran hakikat bilgilere oranla yanlış bilgiler beşerler tarafından daha çok tercih edilmekte ve kullanılmaktadır.

Bunun temel sebebi ise yanlış bilgi yanlışsız bilgiye nazaran çok daha kolay ulaşılabilir ve kolay bilgiler olmasından kaynaklanmaktadır. Bu kolaylığa inmesinin temel sebebi kulaktan kulağa oyunundaki üzere azalarak ve değişerek son kullanıcıya ulaşmasıdır.

Dijital medya okuryazarlığının temel gayesi, dijital medyayı hakikat bilgiye ulaşmak ve inançlı halde bu araçtan faydalanmak için kullanmaktır. Bu yüzdendir ki başta kendimizi daha sonra da çocuklarımızı bu hususta eğitmemiz gereklidir.

Bu eğitim esnasında dikkat edilecek öge, gerçek bilgi için sağlam kaynaklara ulaşmak (mümkünse birden fazla olmak üzere) akabinde da muteber bireylerle irtibata geçmektir. Çocuklarımız için de geçerli olan bu durum kendi yaşıtlarıyla, aile denetimi altında bağlantı kurması ve yaşlarına uygun kaynaklardan yararlı bilgiler edinmeleridir.

Dijital medya okuryazarlığının tek tek liste halinde, şunları yaparsan şuurlu dijital medya okuryazarı olursun diye bir anlatımı medyanın genişliğinden dolayı pekte mümkün değildir. Ancak bahsettiğim temel ögelere dikkate alınır ve bu doğrultuda dijital medya araçlarını kullanmaya başlarsak şuurlu dijital medya okuryazar olarak kendi doğrultumuzu oluşturabilir ve ilerleyebiliriz.

Sosyal medya neden bu kadar etkili bir araçtır?

Toplumsal medya gün geçtikçe kullanıcı sayısı artan bir platformdur. İçerik oluşturanların kullanıcılar olması, bilgi alışverişinin gerçek kullanıcılar tarafından yapılıyor olması ve anlık karşılıklı bağlantı kelam konusu olduğu için kullanıcılar tarafından çok sık kullanılan bir irtibat aracıdır. Bu nedenlerle günümüzde en tesirli bağlantı araçları içerisinde yer almaktadır.

Dijital medya okuryazarlığı temel hedefi nedir?

Dijital medya okuryazarlığının temel gayesi dijital medya içindeki sınırsız bilgi içerisinde yanlışsız olana ulaşma usulünü öğrenmektir. Ayrıyeten dijital medya içerisinde güvenliğimizi nasıl sağlayabileceğimizi anlamaktır. Bu halde verimli bir biçimde dijital medyayı kullanabiliriz.

Dijital medya hayatımızda neden bu kadar yer tutmaktadır?

Dijital medya irtibat gereksinimlerimizin ulaştığı son nokta olarak karşımıza çıkmaktadır. İrtibat muhtaçlığımızı karşılamanın kolay ve süratli bir tahlilidir. Küreselleşen dünyanın irtibatını sağlamanın bir gerekliliğidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.