Dijital İçerik Nedir? Türleri Nelerdir?

0 7

Dijital içerik dediğimizde çok geniş bir yelpazeden bahsediyoruz. Metinden sese, fotoğraftan görüntüye dijital dünyada etrafımızı kuşatan her türlü içeriği dijital içerik olarak tanımlamak mümkün. Yani e-ticaret sitelerindeki eser tanıtım yazılarından marka bloglarına, YouTube görüntülerinden o görüntülerin altında yer alan açıklamalara varana kadar internet ortamında rastladığınız her içerik, dijital içeriktir.

“Dijital içerik hedef kitleye mesajı ulaştıran her şeydir.”

We Are Social’ın Küresel Toplumsal Medya Kullanımı Raporu’na nazaran dünyada 3 milyarı aşkın toplumsal medya kullanıcısı var ve toplumsal medyada var olan herkes birer dijital içerik üreticisi. Lakin bunu meslek olarak icra etmek ve hayatını bundan kazanmak farklı bir olgu. Dijital içerik üreticisi olarak muvaffakiyete ulaşmak için ürettiğiniz içeriklerle sağladığınız yararları yakından tanımanız gerekiyor.

Dijital içerik eğlendirir: Hedef kitleyi eğlenceli yönüyle cezbeder ve paylaşma isteği uyandırır.

-Dijital içerik eğitir: Hedef kitleye bilmediklerini öğretir, fayda sağlar, yol gösterir.

-Dijital içerik ikna eder: Dijital içerik hedef kitlenin fikrini değiştirir, kararlarını etkiler.

-Dijital içerik dönüştürür: İyi tasarlanmış dijital içerik, bir kullanıcıyı bir takipçiye, bir takipçiyi bir müşteriye dönüştürme gücüne sahiptir.

-Dijital içerik markayı kitlesiyle buluşturur: Google aramalarında üst sıralarda yer almanın yolu SEO değeri yüksek dijital içeriklerdir.

Havas Group’un 2017 tarihli Meaningful Brands anketine göre insanların %84’ü markaların eğlendiren, hikaye anlatan, çözüm sunan ve deneyim yaratan içerikler üretmesini istiyor. Bu beklentileri karşılamak sizin parmaklarınızın ucunda…

Dijital içerik türleri nelerdir? 

İnternette dijital bir içerikle karşılaşmadan geçirdiğimiz bir gün yok. “Dijital Medya” olarak da bilinen dijital içeriklerin neler olduğuna gelin birlikte bakalım.

“İçerik” kelimesinin çok kapsamlı olduğunun farkındayız. Bu yüzden dijital içeriği, dijital ortamlarda yayınlanabilen metinsel, işitsel ya da görsel her şey olarak tanımlayabiliriz. Daha somut örnekler vermek gerekirse internette karşınıza çıkan ürün açıklamalarından Youtube’da en sevdiğiniz kanalda yayınlanan videoya kadar her şey dijital içerik olarak adlandırılabilir.

Peki, dijital içerik üreticilerinin markaların içerik pazarlaması stratejilerini gerçekleştirebilmelerine yardım etmek için ürettiği içerik türleri nelerdir? Kısacası, içerikle pazarlamada kullanılan dijital içerik türleri neler?

Dilerseniz bu içerik türlerini detaylı bir şekilde öğrenmeden önce ilk modülde sıkça üzerinde durduğumuz bir konuyu yeniden hatırlatalım:

“İçerik pazarlamasını cazip kılan unsur, tüketiciyi satın almaya zorlamadan onunla marka arasında güvene dayalı bir ilişki kurmasıdır. Tatmin edici bir satın alma deneyimi içerik pazarlaması sayesinde gerçekleşir. Kusursuz bir satın alma deneyimi ve tüketiciyle sorunsuz bir ilişki kurabilmenin yolu ise yine kaliteli içerikten geçer.”

Burada bahsedilen ve içerik pazarlamasını amacına ulaştıracak kaliteli içerikleri üretebilmenin yolu onları tanımaktan ve sık içerik üretimi yapmaktan geçer. Bu yüzden “Dijital İçerik Üreticiliği”ni anlattığımız bu eğitimin üçüncü modülünde sizleri freelance bir içerik üreticisi olma yolunda detaylarını bildiğiniz için bir adım öne geçirecek dijital içerik türleri ile tanıştıracağız.

Dijital içerik türlerini sıralamak oldukça zor. Çünkü belki yüzlerce türü olduğunu söyleyebiliriz.

Ama dijital içerik türlerini internet kullanıcılarının en çok kullandığı alanlara göre üç ana başlık altında toplamak mümkün:

  • Kullanıcıların ilgi alanlarına göre hedefleme yapılan içerikler: Pazarlama içerikleri

Temel pazarlama içerikleri blog içerikleri, web sitesi içerikleri ve pr içerikleri olmak üzere 3’e ayrılır.

  • Kullanıcının arama sorgularına göre hedefleme yapılarak onları satın almaya yönlendiren içerikler: E-ticaret içerikleri

E-ticaret sitelerinde kullanılan içerik türlerini temelde 4’e ayırabiliriz. Bunlar; ürün ve kategori açıklamaları, meta açıklamaları, landing page ve sosyal medya içerikleridir.

  • Sosyal medya içerikleri

İçerik pazarlamasında en çok kullanılan sosyal medya içerik türleri; Facebook içerikleri, Twitter içerikleri ve LinkedIn içerikleridir.

Bu içerik türlerinin kullanıcılara göre sınıflandırılmasının sebebi, hepsinin aslında kullanıcı ihtiyacı doğrultusunda onları satın almaya yönlendirecek etkenler olmaları. Bunu yaparken önemli olan hangi içerikleri ürettiğiniz değil onları nasıl sunduğunuz olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.