Dark Web’de Bilgileriniz Ne Kadara Satılıyor?

0 66

Bilhassa 2020 yılının başından bu yana koronavirüsle herkesin meskenine kapanması, hackerlar için büyük bir fırsat oluşturdu. Bu süreç boyunca NASA, McDonald’s, Visa, MasterCard, Microsoft, Google ve daha birçok büyük isim akına uğradı. Bu hücumlarda kullanıcıların kredi kartı ayrıntıları, çevrimiçi bankacılık şifreleri ve toplumsal medya şifreleri üzere bilgiler ele geçirildi.

Bilgileri ele geçiren hacker’lar, bu bilgilerle ya kendileri öbür süreçler yaptı,ya da bilgileri Dark Web üzerinde yasa dışı olarak satışa sundu. Pekala, bizim çalınan her bir bilgimiz ortalama olarak ne kadarlık bir fiyat etiketiyle satılıyor? İşte bu sorunun yanıtı, Privacy Affairs’in Dark Web’ten topladığı bilgilerle ortaya çıkardığı tabloda yer aldı.

Dark Web’deki bilgileriniz bu kadara satılıyor:

Listenin tam hali için tıklayın.

9 Mayıs tarihinde Dark Web’te aldığı fiyat bilgilerinin ortalamasını çıkaran Privacy Affairs, kredi kartı bilgileri, ödeme hizmetleri, kripto para hesapları, toplumsal medya, hacklenen çeşitli platformlarda elde edilen bilgiler, e-mail bilgi tabanları ve DDOS hücumları ve makûs hedefli yazılımlar üzere pek çok ‘ürün’ için istenenleri listeledi.

Örneğin listeye nazaran şifresiyle birlikte ele geçirilmiş ve kopyalanmış bir Mastercard kartı, ortalama 25 dolarla Dark Web’te satılıyor. İçinde 1.000 dolara kadar bakiye bulunduran hesaplar 150 dolar, CVV bilgisiyle ele geçirilen kredi kartları küreselde 35 dolar, en az 1.000 dolar bakiyeli ele geçirilen PayPal hesapları 120 dolardan alıcı buluyor.

Listede çeşitli kripto para borsalarındaki kullanıcıların büsbütün doğruladıkları çalınmış hesaplar da yer alıyor. Buna nazaran, Binance’deki doğrulanmış bir hesap 410 dolara, Blockchain.com’daki 310 dolara, Kranken’deki 810 dolara ve Coinbase’deki 610 dolara satılıyor. Toplumsal medya hesaplarındaki fiyat etiketiyse Instagram’da ortalama 45, Facebook’da 65, Twitter’da ise 35 dolar.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.