Covid-19, Apple’ın tedarik zincirini vurdu

0 61

Hindistan’da denetimden çıkan koronavirüs salgını Apple‘ı da vurdu. Şirketin ülkedeki tedarik zinciri ortaklarından olan Wistron ve Foxconn tarafından işletilen tesislerde en az 13 çalışanın Covid-19’a yakalandığı bildirildi.

Foxconn tarafından yapılan açıklamada, Chenhai tesisinde bulunan 10 Çinli mühendisin koronavirüs testlerinin müspet çıktığı doğrulandı. İşçi testlerinin akabinde yapılan testler sonucu enfekte olan çalışanlar mahallî bir hastanede karantina altına alındı. Bir öteki tedarikçi olan Wistron ise ben gün evvel Karnataka tesisindeki 3 Tayvanlı mühendise virüsün bulaştığı teşhis edildi.

Apple tedarikçileri Covid-19 için farklı tedbirler aldı

CNA, lokal iktisat üzerindeki potansiyel tesiri nedeniyle Foxconn‘un büsbütün kapanmadan tesisteki faaliyetlerine devam etmek için eyalet idaresini etkilediğini söyledi. Wistron ise, idareye bilgi vererek fabrikayı standart salgın tedbire prosedürlerine nazaran dezenfekte etmek için 5 gün mühletle kapattı. Çalışmama mühletleri boyunca çalışanlar tam olarak taranırken, aşılamaya yönelik hazırlıklar da yapıldı.

Apple‘ın tedarik zincirinin üyesi olan Foxconn ve Wistron, şirket için en son eserlerin Hindistan’daki üretimlerini gerçekleştiriyor. Bu iki firmanın tesislerindeki üretimin ne oranda etkilendiği muhakkak değil. Lakin en azından Foxconn‘un çalışmalarının durdurulmaması tedariklerde kesintinin minimuma indirilmesi manasına gelebilir.

Şu anda ülkedeki mevt sayısını 2oo bin olarak açıklayan Hindistan, toplamda 22 milyon ile en çok hadise açıklayan ikinci ülke pozisyonunda bulunuyor. Ülke sadece Mayıs ayında, her gün en az 350 bin hadise açıkladı. Yeni Delhi hükümeti, dini şenlikler ve seçim mitingleri için kitlesel toplantılara müsaade verdiği için ağır tenkitlere maruz kaldı.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.