Clubhouse’un indirme sayısında sert düşüş!

0 60

Çıkışından bu yana büyük küçük herkesin gündeminde olan Clubhouse, pandemi nedeniyle konutlarına kapanan insanlara yeni bir cümbüş dünyası yarattı. Nisan 2020’de piyasaya sürülen sesli sohbet uygulaması kıymetini kısa müddette 4 milyar dolara yükseltti.

App Store’un en çok indirilen uygulamalar listesinde de yıldızı parlayan Clubhouse’un popülaritesinin yavaşladığı ortaya çıktı.

Clubhouse geçen ay 1 milyon barajına ulaşamadı

ABD merkezli toplumsal medya ağı Şubat ayında tamı tamına 9,6 milyon kişi tarafından indirilmişti. Alanında kıymetli bir kilometre taşına imza atan Clubhouse, Mart ayında ise 2,7 milyon kişinin telefonuna yüklendi. Taşınabilir uygulamaların pazar hisseleriyle ilgili araştırmalar yürüten Sensor Tower, uygulamayla alakalı yeni istatistikler paylaştı.

Bir Sensor Tower sözcüsü, Clubhouse’un Nisan ayında 1 milyon indirme hududuna bile ulaşamadığını söyledi. Business Insider’a konuşan sözcü, uygulamanın 922 bin sefer indirildiğini aktardı. Elbette ki bu hala büyük bir sayı. Lakin evvelki ayların bilgileri göz önünde bulundurulduğunda, Clubhouse’un popülerliğinin bitme yahut yavaşlama tehlikesiyle karşı karşıya olabileceği varsayım ediliyor.

Bu ortada Sensor Tower’in açıkladığı dataların Clubhouse’un aylık kullanıcı sayısıyla ilgisinin olmadığını belirtmekte yarar var. Şu anda uygulama aylık 8 milyon faal kullanıcıya hizmet veriyor. Öteki taraftan şirketin yaşadığı düşüşün önüne nasıl geçeceği merak edilirken; Android’e adım atarak yine durumları kendi lehine çevirebileceği konuşuluyor.

Android için gün sayıyor

Şimdiye kadar sırf iPhone sahiplerinin kullanabildiği Clubhouse yakında Android ekosistemine adım atacak. Uzun vakittir uygulamanın geliştirilme kademesinde olduğu söyleniyordu. Geliştiriciler nihayet beklenen açıklamayı yaptı. Android aygıtlar için “kaba” bir beta sürümün test edilmekte olduğunu açıkladı.

Clubhouse’un Android uygulaması çok yakında çıkacak.

Clubhouse grubundan bir yetkili, “Önümüzdeki haftalarda daha fazla Android kullanıcısını Clubhouse’da ağırlamak için sabırsızlanıyoruz” diye konuştu. Lakin test sürecinin ne vakit biteceği konusunda net bir gün paylaşılmadı.

Kullanıcılara sesli sohbet odaları üzerinden bağlantı kurma imkânı sağlayan Clubhouse’a birinci rakip Twitter’dan geldi. Ayrıyeten Instagram, TikTok, Facebook, Discord, Reddit ve Telegram da Clubhouse rüzgarına kapılan platformlar ortasına katılmışlardı.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.