Cloudflare, CAPTCHA’nın Yerine Güvenlik Anahtarı Getirecek

0 71

Değerli DNS servis sağlayıcılarından olan Cloudflare, kendi tabiriyle “CAPTCHA deliliğini” geride bırakmak ve bütün interneti yeni bir sisteme geçirmek istiyor. Yeniden de bu geçiş pek kolay olmayacak, CAPTCHA bir mühlet daha karşımıza çıkacak.

İnternet sitelerine giriş yapmak istediğimizde karşımıza çıkan ve bizden bir insan olduğumuzu kanıtlamamızı isteyen CAPTCHA sistemi, bizlerden yaya geçidi, otobüs, yangın söndürme musluğu üzere şeyler seçmemizi istemesiyle biliniyor. Cloudflare bu sistemden mutlu değil.

Orada otobüs var mı yok mu?

1978 model tost makineleri ile çekilmiş üzere imajlar, karenin %0,2’sinde yer alan yaya geçidini göremediğimiz için başa dönme üzere kaygıları olan CAPTCHA, tıpkı vakitte internet üzerine de önemli bir yük binmesine neden oluyor.

Cloudflare, blogunda “CAPTCHA’dan büsbütün kurtulmayı” amaçladığını tabir ederken, Kişilik Kriptografık Tasdiği (Cryptographic Attestation of Personhood) ismini verdiği bir sistemi açıkladı. Bu sistemde, USB anahtarları kullanabiliyor ya da Cloudflare’in internet sitesinde özelliği test edebiliyorsunuz.

Sistemi denemek isterseniz yapmanız gerekenler ise şu biçimde:

  • I am human (beta) yazan düğmeye tıklayın
  • Güvenlik anahtarınızı seçin
  • Güvenlik anahtarınıza basın
  • Sitenin anahtar örneğinize erişmesine müsaade verin.

Bütün süreç birkaç saniye sürüyor ve en sonunda sizi tekrar bloga döndürüyor.

Yeni prosedürle işler değişebilir

Firmanın yaptığı açıklamalarda, üreticilerin sağladığı özel gömülü inançlı modül kullanıldığı açıklandı. Bu güvenlik modülü, kendisinin özgünlüğünü kapalılıktan ödün vermeden doğrulayabiliyor. Cloudflare de bu kodu denetim ederek üreticinin kanunî olup olmadığını denetim ediyor.

Şu anda CAPTCHA’ya diğer alternatifler de geliştiriliyor ve Cloudflare de özelliğin şimdi test etabında olduğunu belirtiyor. Sistem şimdilik sırf YubiKey’leri, HyperFIDO anahtarları ve Thetis FIDO U2F anahtarları destekliyor.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.