Büyük belge göndermek için 10 servis ve program

0 63

İnternet üzerinden büyük boyutlu belge gönderme hayli zahmetli bir süreç. Nispeten az yer kaplayan fotoğraflarda badire olmasa da, boyutu GB düzeylerine çıkan görüntüler yahut diğer belge biçimlerini gönderirken düşünce yaşanabiliyor. Anlık iletileşme uygulamalarının ve mail servislerinin azamî evrak boyutunu sınırlaması, bu sorunların başında geliyor.

Bu sorunların tahlili ise, büyük belge gönderme konusundaki sorunları çözmeye yönelik geliştirilen servislerde gizli. “Dosya transfer sitesi” olarak da anılan bu servisler, kullanıcıları boyut hududundan kurtarıyor. Büyük evrak gönderme için en güzel 10 servis rehberimizde, işinize yarayabilecek sitelerden ve uygulamalardan bahsettik.

Büyük evrak gönderme siteleri ve programları

– WeTransfer
– File Dropper
– MEGA
– SurgeSend
– Lifebox Transfer
– Send Anywhere
– Mediafire
– Volafile
– WeSendit
– TransferXL

1) WeTransfer

Büyük belge gönderme dendiğinde öne çıkan servislerin başında WeTransfer geliyor. Fiyatlı ve fiyatsız olmak üzere iki farklı sürümü olan WeTransfer’in Android, iOS ve Mac için özel uygulamaları bulunuyor. Windows kullanıcılarına ise web sitesi aracılığıyla büyük evrak gönderimi yapabiliyorlar.

WeTransfer fiyatsız sürümde evrak başı 2 GB gönderime müsaade veriyor. Bu sayı, pro versiyonunda ise 20 GB’a kadar çıkabiliyor. Ayrıyeten belgelerinizi parolayla korumak için de tekrar fiyatlı sürümüne sahip olmanız gerekiyor.

WeTransfer’in arayüzü

WeTransfer fiyatsız sürüm özellikleri:

– Azamî 2 GB evrak gönderimi
– Tıpkı anda en fazla 3 alıcı
– Belgeyi tekrar gönderebilme
– Gönderilen belgeyi silme

WeTransfer Pro özellikleri:

– Azamî 20 GB evrak gönderimi
– 1 TB depolama alanı
– Tıpkı anda en fazla 50 alıcı
– Belgeyi tekrar gönderme ve silme
– Gönderilen belgeleri parola ile müdafaa
– İki faktörlü kimlik doğrulama

Kullanılabilirlik: Windows, Mac, Android, iOS

2) File Dropper

Yüksek boyutlu belgeleri gönderme için kullanabileceğiniz bir öteki servisin ismi File Dropper. Sade ve kolay bir arayüzü olan site kullanıcılarına fiyatsız olarak hizmet veriyor. Bu istikametiyle öteki büyük evrak gönderme servisleri ile kendisini ayrıştıran File Dropper, en fazla 5 GB belge gönderilmesine müsaade ediyor.

File Dropper ile büyük belge gönderme için yapmanız gereken birinci şey, buradaki temasa tıklayıp siteye ulaşmak. Girdikten sonra bilgisayarınızdaki yahut telefonunuzdaki belgeyi yüklüyorsunuz, akabinde site ona özel bir link veriyor. Belgeyi paylaşmak istediğiniz bireye bu linki göndermeniz gerekiyor.

File Dropper ile belge gönderme

File Dropper’in en kıymetli tarafı, üyelik gerektirmemesi. Sitede hesap açmadan belgelerinizi gönderebilirsiniz, lakin gönderdiğiniz belgelerin denetimini elde tutmak için hesap açmanızda yarar var.

Özellikler:

– Fiyatsız
– En fazla 5 GB büyük evrak gönderme
– Üyelik gerektirmez

Kullanılabilirlik: Web sitesi aracılığıyla tüm platformlar

3) MEGA

Büyük belge gönderme için kullanabileceğiniz en uygun servislerden bir tanesi de MEGA. Özünde bulut depolama hizmeti olan MEGA’nın fiyatlı ve fiyatsız olmak üzere iki farklı sürümü mevcut. Kullanmak için üyelik gerektiren servis, kullanıcıya 50 GB fiyatsız depolama alanı sunuyor.

Bilhassa güvenlik konusunda savlı olan MEGA, iki faktörlü kimlik doğrulama ile hesabınızı muhafaza altına almanıza imkan veriyor. Bu serviste klâsik parola sıfırlama formülleri yok. Yani şifrenizi unuttuğunuzda, e-posta adresinize kurtarma kodu gelmiyor. Bunun yerine MEGA, hesabınıza özel bir recovery key (kurtarma anahtarı) veriyor ve şifrenizi unuttuğunuzda onunla sıfırlamanız isteniyor.

MEGA, bütün platformlarda mevcut.

Bütün işletim sistemlerini destekleyen MEGA, büyük belge gönderme için epeyce ülkü bir servis. Evvela belgelerinizi yüklüyorsunuz, sonrasında ona özel atanan ilişkiyi arkadaşlarınızla paylaşmanız kâfi oluyor. Ayrıyeten belgeyi parola ile korumak da mümkün.

Kullanılabilirlik: Windows, Mac, iOS, Android

4) SurgeSend

SurgeSend ile, büyük evrak gönderme sürecini çarçabuk yapabilirsiniz. Fiyatsız versiyonunda belge başına 3 GB gönderime müsaade veren servis, aylık 15 dolar karşılığındaki profesyonel sürümünde ise bu sayıyı 50 GB’a yükseltiyor. İki sürüm ortasındaki en büyük farklardan biri de gönderilen belgenin müddeti. SurgeSend, fiyatsız kullanıcıların gönderdiği evrakları sunucuda 1 hafta tutuyor. Pro versiyonunu satın alanlar ise bu süreyi tercihe nazaran belirleyebiliyorlar.

SurgeSend web sitesi

Özellikler:

Yüklemeyi duraklatma: Fiyatlı
Belge depolama hududu: 5 GB (ücretsiz) – 250 GB (ücretli)
Evrak başına yükleme sonu: 3 GB (ücretsiz) – 50 GB (ücretli)
Belgeleri tekrar paylaşma: Fiyatlı
– Temas mühleti: 7 gün (ücretsiz) – Özel (ücretli)

Kullanılabilirlik: Web sitesi aracılığıyla tüm platformlar

5) Lifebox Transfer

Büyük evrak gönderme servislerinden olan Lifebox Transfer, Turkcell’in geliştirdiği bir servis. Fiyatsız olarak kullanılabilen belge transfer hizmeti, en fazla 5 GB büyük evrak gönderimine müsaade veriyor.

Öncelikle göndermek istediğiniz fotoğrafı, görüntüyü yahut öteki evrakları Lifebox Transfer’e yüklemeniz gerekiyor. Akabinde göndermek istediğiniz kişinin e-posta adresiniz yazıyorsunuz ve belge alıcıya iletiliyor.

Lifebox Transfer’i kullanmak fiyatsız.

Özellikler:

– 5 GB’a kadar büyük belge gönderme
– Belgeyi 7, 14 yahut 21 gün müddetle saklama
– Gönderilen belgeyi şifreleme

Kullanılabilirlik: Web sitesi aracılığıyla tüm platformlar

6) Send Anywhere

Şu ana kadar anlattığımız büyük belge gönderme siteleri ortasında en farklısı Send Anywhere. Çalışma mantığı itibariyle kendisini başkalarından ayıran servisin üç farklı paylaşım methodu bulunuyor. Bunlar şöyle:

– Direct
– Link
– Email

Direct usulüyle gönderdiğiniz belge, 6 haneli bir dijital anahtar ile korunuyor. Karşı taraftaki kişinin de uygulamayı açıp istenen yere, sizin ekranınızda gözüken anahtarın birebirini girmesi gerekiyor. Bunun dışında belgeyi direkt mail adresine gönderebiliyorsunuz. İsterseniz de özel bir link oluşturup direkt onu arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Send Anywhere, dijital anahtar yardımıyla çalışıyor.

Link modu ile paylaşılan belgeler Send Anywhere sunucularında 48 saate kadar tutuluyor. İlişkiyi sildiğinizde yahut kontağın müddeti dolduktan sonra, güvenlik nedeniyle tüm belgeler siliniyor.

Özellikler:

– Evrak paylaşım hududu: Limitsiz (Direct) – 10 GB (Link ve Email)
– Mühlet: 10 dakika (Direct) – 48 saat (Link ve Email)
– Gönderilen belgeyi silme

Kullanılabilirlik: Web sitesi aracılığıyla tüm platformlar

7) Mediafire

Mediafire, fiyatsız versiyonunda evrak başı 10 GB gönderime müsaade ediyor. Daha fazlasını göndermek için Pro yahut Business sürümlerinden birini satın almanız gerekiyor. Ayrıyeten yüklediğiniz evrakları daha sonra silmek ve denetim edebilmek için uygulamada hesap açmanız gerekiyor.

Mediafire ile evrak gönderip alma

Temel özellikler:

– Belge başı gönderim: 10 GB (ücretsiz) – 20 GB (Pro ve Business)
– Parola ile müdafaa: Fiyatlı
– Tek kullanımlık link oluşturma: Fiyatlı

Kullanılabilirlik: Windows, Mac, Android, iOS

8) Volafile

Volafile, oda sistemiyle çalışan bir büyük evrak gönderme servisi. 20 GB’a kadar evrak gönderimine müsaade veren servis ile ferdî bir oda oluşturup içeriklerinizi oraya yüklüyorsunuz. Oluşan her odaya özel bir link belirleniyor. Evrakları arkadaşlarınızla paylaşmak için o ilişkiyi kullanmanız gerekiyor.

Volafile ile oda oluşturularak belge paylaşımı yapılıyor.

Müzik, fotoğraf, görüntü, doküman vb. bütün evrak tiplerini yükleyebileceğiniz Volafile odalarınıza isim vererek kişiselleştirebilirsiniz.

Kullanılabilirlik: Web sitesi aracılığıyla tüm platformlar

9) WeSendit

Büyük evrak gönderme servislerinden WeSendit fiyatsız olmakla bir arada kurumsal tahliller de sunuyor. Fakat gereksiniminiz yoksa, fiyatsız versiyonundaki 50 GB belge gönderme limiti sayesinde gereksinimlerinizi karşılayacaktır.

Öncelikle göndermek istediğiniz fotoğrafı, görüntüyü yahut öbür belgeleri WeSendit’in sunucularına yüklemeniz gerekiyor. Akabinde göndermek istediğiniz kişinin e-posta adresiniz yazıyorsunuz ve belge birkaç dakika içerisinde alıcıya iletiliyor.

WeSendit, 50 GB depolama alanı sunuyor.

Temel özellikler:

– 50 GB evrak limiti
– Evrakların saklanma mühleti: 7 gün

Kullanılabilirlik: Web sitesi aracılığıyla tüm platformlar

10) TransferXL

TransferXL, fiyatsız ve fiyatlı olmak üzere iki sürümüyle hizmet veriyor.

Fiyatsız sürüm özellikleri:

– 5 GB azamî transfer boyutu
– 10 GB azamî günlük transfer boyutu
– 1 hafta saklama
– Uçtan uca şifreleme
– Bölge seçimi
– Transfer idaresi

TransferXL’ın arayüzü

Pro sürüm özellikleri:

– 25 GB azamî transfer boyutu
– 50 GB azamî günlük transfer boyutu
– 6 hafta saklama
– Uçtan uca şifreleme
– Bölge seçimi
– Transfer idaresi
– Özel art plan
– Özel alt alan ismi

Kurumsal sürüm özellikleri:

– 100 GB azamî transfer boyutu
– 200 GB azamî günlük transfer boyutu
– 3 ay saklama
– Uçtan uca şifreleme
– Bölge seçimi
– Transfer idaresi
– Özel art plan
– Özel alt alan ismi

Kullanılabilirlik: Web sitesi aracılığıyla tüm platformlar

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.