Bilgisayar pazarından krize karşın şaşırtan büyüme

0 14

Birkaç aydır yaşanan çip krizi, bilgisayar fiyatlarını olumsuz etkiledi. Lakin korona virüsü sebebiyle pek çok kişi uzaktan çalışmaya ve eğitime geçiş yaptı. Bu sebeple bilhassa bilgisayar satışlarında geçtiğimiz yıl patlama oldu. Uzmanlar, artan çip krizinin bilgisayar pazarını olumsuz etkileyeceğini kestirim etse de satışlar tam zıddını söylüyor. Raporlara nazaran bilgisayar pazarı 2021 yılında da büyümeye devam etti.

Bilgisayar pazarı 2021 yılında da büyümeye devam ediyor

Araştırma firması Gartner, 2021 yılının birinci çeyreğindeki bilgisayar sevkiyatının geçtiğimiz yılın birinci çeyreğine nazaran yüzde 32 arttığını kestirim ediyor. Bir öteki tahlil firması IDC ise bu oranı yüzde 55 düzeyine çekti. Sonuçların hangi kritere nazaran farklı çıktığı bilinmese de her iki firma da harikulâde bir büyüme olduğu konusunda hemfikir.

Gartner, bilgisayar pazarını 2000 yılından beri izlediklerini belirtiyor. Şirkete nazaran 2021 yılındaki büyüme, bilgisayar pazarı için bu vakte kadar gördükleri en süratli büyüme oldu. IDC ise çeyrek geçişlerinde yaşanan düşüşün hayli az olduğunu belirtiyor. Çeyrek geçişlerinde 2012 yılından beri birinci sefer bu kadar az düşüş yaşanmış. Ayrıyeten, her iki firma da çip krizi yaşanmasa büyümenin daha fazla olacağını belirtiyor.

Çip kıtlığı otomotiv, bilgisayar, konsol ve daha pek çok pazarı büyük oranda etkilemiş durumda. Apple’ın yeni MacBook ve iPad modellerini erteleme ihtimali bile gündeme geldi. IDC, kıtlığın bilgisayar pazarındaki fiyatları artırdığını belirtiyor. Ayrıyeten şirket, yılın geri kalanında bilgisayar satın almanın duruma nazaran daha da zorlaşabileceğini söylüyor.

2020 ve 2021 yıllarında satışların patlama yapmasının en büyük nedeni korona virüs salgını oldu. Önümüzdeki aylarda olağanda dönme sürecinin hızlanması, tüketicilerin satın alma alışkanlıklarını değiştirebilir. Bu sebeple, bilgisayarlara olan talebin devam edip etmeyeceği kesin değil. Lakin hem IDC hem de Gartner talebin artacağı konusunda umutlu.

Bilgisayar pazarı 2021 yılında epeyce hareketli geçti. Tüm bu büyüme sürecinden en çıkarlı çıkan firma ise Lenovo oldu. Şirket, yüzde 42.3’lük bir büyüme kaydederken pazar hissesini da yüzde 25.1 düzeyine çekti. Lenovo’yu ise yüzde 34.6’lık büyümeyle HP takip etti. En fazla büyüyen şirket ise Apple oldu. Amerikalı üretici, satışlarını yüzde 48.6 artırarak pazar hissesini yüzde 8’e yükseltti. Apple’ın büyümesindeki en büyük etkenlerden birisi ise M1 işlemcili MacBook ailesi oldu.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.