Beklenen Oldu: Microsoft, Windows 10X Projesini İptal Etti

0 70

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, bir müddettir Windows 10X isimli bir işletim sistemi ile gündemde yer ediniyordu. Windows 10’un biraz daha işlevselleştirilmiş ve daha fazla aygıtta çalışacak halde tasarlanmış olan bu işletim sistemi, pek çok kullanıcıyı da heyecanlandırıyordu. Lakin bu işletim sistemiyle ilgili kıymetli bir gelişme yaşandı. Microsoft, Windows 10X projesinin iptal edildiğini üstü kapalı bir halde açıkladı.

Yayınlanan Windows 10 21H1 güncellemesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Microsoft, bu güncelleme ile ilgili açıklamalarında Windows 10X’e de değindi. Windows 10X’in sahip olduğu özelliklerin sadece bir küme kullanıcı tarafından kullanılabilir olmasının gerçek olmadığını düşündüklerini söyleyen Microsoft yetkilileri, yeni işletim sistemindeki özelliklerin Windows 10’a aktarılacağını duyurdular.

Bir Microsoft klasiği: Windows 10X’in öldüğü, açıkça lisana getirilmedi

Microsoft, başarısızlığı kabul eden bir şirket değil. Bir projenin iptal edildiğini duyurmaktan da haz almayan şirket, daha evvel yaptığı üzere çeşitli mazeretlerle, Windows 10X’i öldürdüklerini üstü kapalı bir biçimde duyurmuş oldu. Ayrıyeten hususla ilgili yapılan açıklamalar da ziyadesiyle yetersizdi.

Microsoft, Windows 10X’in hangi özelliklerinin Windows 10’a taşınacağını açıklamadı. Bu bağlamda tasarım, çekirdek özellikleri ya da performans iyileştirmeleri üzere değişikliklerin hangilerinin Windows 10’a geleceği bilinmiyor. Lakin geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir içeriğimizde, Windows 10X’in kaydırılabilir bildirim menüsünün Windows 10’un test sürümünde görüldüğünden bahsetmiştik. Şayet bu mevzuyla ilgili ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz, ilgili haberimize göz atabilirsiniz.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.