Arama Motorları Tarafından İndexlenebilen Veriler

0 54

Google, Mayıs 2007′ de Evrensel Aramayı (Universal Search) tanıtarak büyük ilerleme kaydetti. Bu, video, resim, haberler, bloglar ve alışveriş arama motorlarından gelen verilerin tek bir arama deneyimine entegre edilmesiyle, tüm web tabanlı verilerin, tekbir arama sonucu dizisine entegre edilmesinin başlangıcı olmuştur. Bu değişikliklere bağlı olarak organik ziyaretçiler çalışmaları da değişiklik gösterdi.

Bu, diğer değişikliklerde olduğu kadar spammer’lara karşı başlatılmış bir girişim değildi, ancak günümüzde Webde basit bir HTML metninde bulunandan çok daha fazla veri olduğunun bir işaretiydi. Bu verilerin kullanılabilir formatlarda indexlenmesi ve sunulması gerekliliği arama motorlarının baş etmesi gereken önemli sorunlardandı.

Google bu gelişmeyle sorunu çözüme kavuşturdu ancak diğer arama motorları da aynı gelişmeleri gerçekleştirmekten geri kalmadı. Arama motorları aynı zamanda kimlerin özel web sitesi olduğunu belirlemek amacıyla kayıt verilerinden de faydalanır. Bununla birlikte, web arama araç çubuklarından elde ettikleri analitik verilere ve farklı sitelerdeki web kullanımını izleyebilmek için ücretsiz WiFi ve internet erişim dağıtım bilgilerine erişebilirler. Nasıl ve ne sıklıkta olduğu bilinmese de dizinlere kayıt ekleme bu tür verilerden ekstra bilgi kaynağı mahiyetinde faydalanmaktadırlar.

Arama motorları, arama kalitesini arttırmak için başka yöntemleri de araştırmaya devam etmektedirler. Google, belirli bir kullanıcının arama geçmişini inceleyerek o kullanıcının ilgilerine uygun ve kullanıcıyı memnun edici sonuçlar sunabilmeyi mümkün kılacak bir kişiselleştirme özelliği yaratma çalışmalarında bulunmaktadır. Bütün gelişmeleri 4 ana parçaya ayırmamız gereklidir.

  • Search 1.0: Anahtar kelimeler ve metin
  • Search 2.0: Link analizi
  • Search 3.0: Sonuçların dikey bütünleşmesi
  • Search 4.0: Kişiselleştirme
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.