Apple’ın Rusya ile başı sıkıntıda: 12 milyon dolar ödeyecek

0 56

Rusya’nın antitröst düzenleyicisi Federal Antimonopoly Service (FAS), üçüncü taraf ebeveyn kontrolü uygulamalarına haksız yere son verdiği şikayetler üzerine Apple’a 12 milyon dolar para cezası verdiğini duyurdu.

FAS, Mart 2019’da Kaspersky Lab‘den bir şikayet aldıktan sonra soruşturmaya başladı. Bundan sonra ise Apple’ın Ekran Müddeti özelliğini iOS 12‘ye ekledikten kısa bir müddet sonra Safe Kids uygulamasının fonksiyonelliğini sonlandırmaya zorladığını sav etti.

Para cezası, AB düzenleyicilerinin Apple’a karşı kendi isimlerine suçlamalarda  bulunmalarını beklediği birebir hafta içinde duyuruldu. Düzenleyicinin bu cezasının, Mart 2019‘da Spotify‘ın Apple’ın uygulama içi satın alımlarda aldığı yüzde 30 kesintiye ait şikayete karşılık olarak geldiği belirtiliyor. Ve Apple’ın kendi hizmetlerine haksız bir avantaj sağladığını öne sürülüyor.

The New York Times‘ın Nisan 2019‘da bildirdiğine nazaran, Spotify’ın yanı sıra ebeveyn denetimi uygulamaları hakkında Kidslox ve Qustodio da Avrupalı ​​düzenleyicilere şikayette bulundu.

Birinci olarak Reuters tarafından bildirilen açıklamada FAS, Apple’ın kendi uygulamalarının haksız bir avantaja sahip olmamasını sağlamak için adımlar attığını sav ediyor. 

FAS, Apple’ın geçen yıl Ağustos ayında pazardaki pozisyonunu berbata kullandığına karar verdi.

Para cezasına karşılık olarak Apple, düzenleyicinin kararına katılmadığını ve itiraz edeceğini söz etti. Bir Apple sözcüsü, “Uygulamalarını çocukları korumak için konulan kurallara uygun hale getirmek için Kaspersky ile birlikte çalıştık. Artık App Store‘da 13 uygulamaları var ve onlar için yüzlerce güncelleme işledik” dedi.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.