Apple tedarikçilerinden Uygurlulara çalışma baskısı

0 62

Yapılan bir soruşturma, Apple tedarikçilerinin Çin’deki Uygur Müslümanlarına yapılan baskının bir modülü olduğundan şüphelenilen çalışma programlarına dahil olduğunu ortaya çıkardı.  Tedarikçiler öbür ABD’li teknoloji şirketleriyle de irtibatlı çalışıyor.

Kelam konusu programlar, ülkenin Müslüman azınlık nüfusuna, bilhassa de Sincan’da yaşayan Uygurları hedefliyor. Yedi tedarikçiden altısının Çin hükümeti tarafından yürütülen çalışma programlarına katıldıkları belirtildi. Bilgi raporları ise insan hakları kümelerinin sık sık zorla çalıştırma için teminat sunduğunu açıkladı.

Apple tedarikçileri için çalışmayan Uygur Müslümanları mahpusa atılıyor

The Information tarafından yayınlanan raporda emekçilerin çalışma programlarına katılmayı reddettikleri için mahpusa atılabilecekleri ve programlara kayıtlı olanların da genellikle meskenlerinden uzağa taşındığını söylüyor.

Şirketler Apple‘a öbür eser ve hizmetlerin yanı sıra antenler, kablolar ve kaplamalar de tedarik ediyor. Öte yandan tedarikçilerden biri, Çin‘in Uygurların çoğunlukta olduğu ve insan ihlallerinin yaşandığı Sincan Özerk Bilgesi’nde faaliyet gösteriyor.

Savların odağında olan şirketlerden birinin sözcüsü, The Information’a şu açıklamayı yaptı:

“Apple faaliyet gösterdiğimiz hiçbir yerde zorla çalıştırma olduğuna dair ispat bulamadı. Biz emekçileri korumak ve onlara onurlu ve saygılı muamele görmelerini sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz”.

Öte yandan kelam konusu firmaların çalıştığı tek kurum Apple değil. Çünkü teknoloji sanayisi Çin’deki tedarikçilerle Microsoft, Amazon, Google ve Facebook‘un da büyük ölçüde çalıştığını ortaya koyuyor. Amazon ve Facebook bu şirketlerle işbirliği yaptığını kabul ederken, Google ve Microsoft argümanları reddetti.

Çin’in zarurî çalışma programları, Sincan’daki baskıcı uygulamaların her geçen büyüdüğünü ortaya koyuyor. BuzzFeed News, 100’den fazla gözaltı tesisinin çabucak fabrikaların yanında bulunduğunu tez etti. Eski Amerikan Lideri Donald Trump ise, Ocak ayında Çin’in yüklü olarak Müslüman Uygurlara ve Sincan’daki öbür etnik ve dini azınlık kümelerine karşı soykırım yaptığını söyledi.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.